Placebo? …nebo tejpy opravdu pomáhají?

Nejen mezi běžci jsou kinesiologické tejpy stále populárnější. O co přesně jde? Jsou to jen líbivé náplasti zářivých barev, nebo nám opravdu pomáhají se svalovými či kloubními problémy? Názory i přístupy se různí. Pojďme se na ně podívat blíže.

Nejčastěji se tejpy používají na bolavá místa – ať už to jsou svaly či klouby. Kromě toho se jejich pomocí ošetřují také partie, v nichž potřebujete, aby svaly fungovaly co nejlépe. Dále mohou také ovlivňovat držení těla, aplikují se na otoky a prý také redukují únavu, vyčerpání. Páskám jsou také přičítány účinky v oblasti zlepšování prokrvení a proudění lymfy. V oblasti rehabilitace a fyzioterapie je tejpování stále populárnější.

Výhodou pásek by mělo být to, že stimulují také nervový systém, aniž by nějakým způsobem limitovaly pohyb. Dá se prý s nimi dosáhnout úspěchů při aplikaci na celou řadu svalově-kosterních problémů. Výrobci tejpů se předbíhají v tom, jak moc jsou jejich pásky elastické a jak dlouho vydrží nalepené na místě (často jde o mnoho dnů).

Co na to skeptici?

Ale stejně jako v případě dalších sportovně-terapeutických vymožeností, jako jsou kupříkladu kompresní návleky, kompresní podkolenky či celá trika a kalhoty, energetické gely a podobně, i tady se objevují skeptické hlasy.

V Británii vědci provedli několik rozsáhlých studií s pozoruhodným výsledkem: Pro tvrzení, že by kinesiologické pásky měly fungovat lépe či efektivněji než jakýkoli jiný druh ošetření či dokonce pouhé působení času, není žádný důvod. Pokud bychom měli věřit řeči čísel, nepomáhá tejpování nijak zvlášť ani v případě výskytu bolestí, ani při zlepšování výkonů.

aktualni

Pokud se při výzkumech vůbec ukázaly nějaké výsledky, rozdíly, pak to bylo spíše ve způsobu aplikace samotné pásky než v její elasticitě. A co se týče přilnavosti a výdrži pásky na vaší kůži? „Nejsem si jistý, proč by měl člověk chtít, aby na něm pásky držely co nejdéle, když vůbec nefungují. Ano, jistě, jsou pěkné a barevné…“ říká k celé věci Roger Kerry, profesor fyzioterapie a rehabilitace z Nottinghamské univerzity, kde se některé výzkumy prováděly. Neodsuzuje však barevné proužkování zcela stoprocentně a poukazuje také na to, že v některých případech může některým lidem páska přece jen trochu pomoci. Nicméně dodává, že tato pomoc je čistě psychologického rázu. „Na světě neexistuje páska, která by vám zcela nahradila řádnou a důkladnou rehabilitaci,“ shrnuje profesor Kerry poznatky svých výzkumů.