Běh z kopce rychle a bezpečně

Běhání do kopce bolí, běhání z kopce ještě víc. Kdo si to na delší trati nezkusil, nasadit běžecké boty a šup šup, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku :) Technika pro sběh kopce je důležitá, pokud si totiž odrovnáte lýtka už při prvním delším klesání, znepříjemníte si celý zbytek běhu. Jak tedy sbíhat?

Rovnováha

Dobře u běhu vypadat je pro mnoho z nás důležité, ale při prudším sběhu ruce nemusíte držet u těla, dejte jim volnost a máchejte s nimi klidně jako na technopárty. Tyto pohyby rukou jsou důležité pro udržení správné rovnováhy a nabití větší jistoty, když se řítíte z prudkého kopce.

Kam s očima?
 

Nedívejte se ani přímo pod nohy ani moc před sebe. Vybírejte nejlepší cestu pro nohy pohledem tak dva až tři kroky dopředu a zároveň myslete na to, že ne vždy ta nejkratší cesta je nebezpečnější. Pár kroků po mokré trávě raději nahraďte oklikou po zpevněnější cestě a dvojnásobnou pozornost výběru cesty věnujte v zimě.

Jak ochránit kolena?

Ve chvíli kdy dopadá chodidlo na zem, nohu už mějte mírně pokrčenou v koleni. Dopadem na pokrčenou nohu ochráníte klouby před otřesy a získáte sílu na další odraz. Chodidla se snažte pokládat na zem zlehka, abyste nepřetěžovali kotníky a neunavovali lýtka nadměrnými otřesy. Únavě lýtek pomůžete předejít použitím kompresních podkolenek. Klidně si pro snazší práci zkraťte krok.

aktualni

Jak na rychlost?

Na závodech jde opatrnost stranou a sběh z kopce je perfektní příležitostí jak předběhnout neznalé a netrénované soupeře, kteří mnohdy přecházejí do chůze. Natáhněte pořádně svůj krok, udržíte tak dobře rovnováhu, vysokou rychlost a nezapomínejte ani na "opičí" máchání rukama.

Výborným způsobem jak držet vysokou rychlost při sběhu je dopředný náklon těla. Zpočátku se to zdá velmi nepřirozené a bude se vám zdát, že ztrácíte kontrolu nad případným pádem, ale když náklon dobře natrénujete, přestanete tělo z kopce brzdit.