Jak se dostat do běžecké formy po delší pauze?

Zažil to snad každý z nás. Zdá se to jako chvilka, co jsme z důvodu nemoci, zranění, špatného počasí nebo jen lenosti neběhali, teď vklouzneme do běžeckých bot, ale ono to s naší výkonností není co bývalo. Forma je tu tam a pokud jste výkonnostní běžec, cítíte to dvojnásob.

Musíme počítat s tím, že nám běhání půjde vždy hůř než před pauzou a stejně je to i s počátečním přinucením sama sebe, vnitřně totiž tušíme, že to nepůjde snadno jako před pauzou. Přinutit se, bývá problém především rekreačních běžců, výkonnostní borce žene vpřed dosahování stanovených cílů.

Když máme naběháno a jde to tzv. samo, tak téměř necítíme rozdíl mezi chůzí a během. Běh je pro nás zcela přirozený. Při absenci formy je tomu ale přesně naopak, tlačíme své zadýchané tělo vpřed a s nedočkavostí vyhlížíme každé sebemenší klesání, kde popadneme dech. Chce to odhodlání a sebedisciplínu. Odborníci potvrzují, že návrat k pohybu je problémem všech sportovců, kteří si i při krátkém výpadku rychle zvyknou na pohodlnější „standard“.

Jsme na tom sice fyzicky hůře, ale nesmíme ztratit odhodlání a slevit ze svých cílů. Vraťme se ve výkonnosti maličko zpět, přijměme tu skutečnost a budeme schopni opět správně trénovat.

aktualni

Ať je Vás běžecký výpadek dlouhý nebo krátký, měli byste se vrátit k běhu postupně a dodržovat určitá pravidla, stejně jako když jste se k běhu dostali poprvé, zvyšovat výkonnost po malých krůčcích a nenechat si běh zprotivit nesplněnou touhou dosáhnout všeho hned. Nestyďte se sami před sebou sáhnout i po tréninkovém plánu, ten vám zajistí zaručený návrat k předpauzové kondici bez zbytečných zranění a jiných nechtěných překvapení.

Pak už jen poslouchejte své tělo. Když cítíte, že to potřebujete, dejte si den dva pauzu. Jedno, dvou i třídenní odpočinek je lepší, než dlouhá pauza způsobená dalším zraněním či přetrénováním. Mějte z běhu radost!