Prevence proti svalovým křečím

Nedostatek některých vitamínů (B1, B5, B6, D, E), hořčíku, vápníku nebo draslíku bývá častou příčinou vzniku svalových křečí, které nás umí nepříjemně překvapit jak při sportovním výkonu, tak při spánku. Běžci se nejčastěji setkávají s křečí v lýtku, chodidle nebo zadní straně stehna.

Při zátěži a s ní spojeném nadměrném pocení se z těla kromě vody vylučuje i velké množství minerálů a stopových prvků. Jejich nedostatek spojený s větší dehydratací je pak spouštěčem těchto nepříjemných svalových křečových stahů. Dalšími spouštěči mohou být i nadměrné pití alkoholu, užívání léků, prochladnutí či přehřátí organismu a v neposlední řadě nepřirozené namáhání nohou například hodně vysokými podpatky nebo deformování nohy nošením bot příliš malé velikosti.

Křeč je pouhé rychlé stažení (zkrácení a ztluštění) určitého svalu. Pokud toto nastane, přestaňte dělat pohyby nebo činnosti, které křeč vyvolaly a snažte se pomalu sval natáhnout. Zadní stranu stehna protáhnete pouhým natažením nohy, lýtkový sval stejně, jen přidejte přitažení špičky nohy k sobě. Sval chodidla musíte takzvaně prochodit. Po chvilce se sval natáhne do svojí původní délky a křeč odezní. Nevracejte se ale hned k původní činnosti, téměř jistě by se vrátila.

Pokud trpíte křečemi nadměrně či pravidelně, je na místě prevence, tedy potlačení příčin jejich vzniku. Konzumujte dostatek minerálů, stopových prvků, vitamínů, pijte dostatečné množství tekutin a zatěžujte své tělo "přiměřeně". Doporučují se doplňky stravy s hořčíkem a draslíkem, které přispívají k  normální funkci nervového systému a svalů, hořčík navíc i ke zmírnění únavy a pocitu vyčerpání. Vitamín E přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem a vitamín B6 k normální funkci imunitního systému.

aktualni