Běhání v dešti

Jako každý rok i letos na podzim nastává období dešťů. Ne každému tyto bežecké podmínky vyhovují a je potřeba se správně obléct. Jak každý správný propagátor běhu s nadsázkou říká, neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec;)

Co tedy na sebe?

Abychom neprochladli, musíme zůstat v suchu i při průtrži mračen. K tomu postačí lehká nepromokavá bunda. Pod ní je nejlepší vrstvit tenké funkční kousky oblečení, tzv. cibulový systém, který pomáhá termoregulaci a ta je zvláště v dešti důležitá, protože ztráta tělesného tepla je ve vlhku asi třicetkrát větší.

Na hlavu je paradoxně nejvhodnější kšiltovka, drží vlasy v suchu a kšilt zabrání stékání dešťové vody do obličeje.

Na nohy si oblečte kalhoty, na které jste zvyklí, nohy se při běhu zahřejí od svalů a není tedy potřeba nic vymýšlet.

Bavlnu ne. Bavlna nasákne na rozdíl od funkčních materiálů vodu, zadržuje ji v sobě, studí a je těžká.

Spousta výrobců nabízí nepřeberné množství technologií, vám stačí mít na paměti jen základní funkce, které by mělo oblečení plnit. Nenasákat, hřát, nepromoknout avšak dýchat, aby se pot měl možnost rychle odpařit z nenasákavých materiálů a za ty peníze by měl také lahodit oku;)

Doběhem to nekončí. Je potřeba si dopřát teplou sprchu, zahřát se teplým čajem a zrelaxovat se chvíli pod peřinou. Běh ve vlhku je mnohem náročnější, než za sucha, odměňte se i něčím dobrým.

A co s promočenou běžeckou obuví? Po vykapání vody je vycpěte zmuchlanými novinami a nechte uschnout na suchém místě. Na radiátor je nepokládejte, hrozí tepelné poškození tlumících technologií v boách. Počkáte si jen o maličko déle…

aktualni