Proč běhat pozpátku?

Už jste se jistě někdy podivovali nad běžci, které vidíte běhat pozpátku? Není to protože by si chtěli opravit špatně sešlapanou běžeckou obuv. Výhody, kvůli který obrácený běh zařazují do svého tréninku a jak prospívají jejich výkonnosti a zdraví si teď objasníme.

Takzvaný běh vzad můžeme do tréninku zařadit v jakémkoliv objemu i intenzitě, pomalu i rychle. Stačí jen najít bezpečný rovinatý úsek a odvahu přetrpět udivené pohledy sportovců okolo. Protože jde o pohyb, na který naše tělo není vůbec zvyklé, je potřeba objemy zvyšovat postupně.

A proč tedy vůbec pozadu běhat?

  • Spálíte více kalorií. Zapojíte více svalových skupin, takže se zvýší vaše tepová frekvence i spotřeba kyslíku – ta je podle výzkumu z roku 1994 o 31 % vyšší než při běhu vpřed.
  • Ušetříte čas. Jeden kilometr běhu vzad je v rámci tréninku stejně efektivní jako 4 až 6 km běhu vpřed.
  • Obnovíte svalovou rovnováhu. Posílíte svaly, které při běhu vpřed zapojujete minimálně (například kvadricepsy), a uvolníte ty přetěžované (třeba hamstringy). Příznivě se to projeví, pokud trpíte chronickými bolestmi v koleni.
  • Snížíte riziko zranění. Běžet pozpátku s došlapem přes patu prostě nelze, takže se naučíte mnohem lépe tlumit dopady. Tím si skvěle posílíte kotníky, což se projeví zlepšenou ekonomikou běhu vpřed, a tedy i výkonnosti.
  • Posílíte posturální svaly. Při běhu vzad se automaticky narovnáte a více zapojíte břišní svaly i dolní fixátory lopatek, které má většina běžců oslabené.
  • Zlepšíte nervosvalovou koordinaci. Pokrok se dostaví nejen v rámci koordinace zapojení svalových skupin, ale díky omezené vizuální kontrole se zostří i vaše pozornost a senzorické schopnosti. I to pak bude mít příznivý vliv na výkonnost.

aktualni