Vyběhnu a musím na záchod, proč?

Máte obavy si zaběhnout skupinový výběh nebo běžecký závod, protože musíte hned po výběhu nebo při běhu často na záchod? Co se proti tomu dá dělat?

Magazín Outside upozorňuje, že tento problém má na svědomí dolní části gastrointestinálního traktu.. Podle hodnocení gastrointesti­nálních problémů při bězích na delší vzdálenost, se 37 až 71% běžců setkává s podobnými příznaky, čili je velmi pravděpodobné, že nebudete jediní, kdo při skupinovém běhu začne hledat ToiToiku, nebo vhodně neprůhledný keř. Klidnými vás snad nechá fakt, že ani profi běžci nejsou vůči tomuto problému imunní.

Z historie víme, že jedna elitní maratonkyně zastavila během závodu na 35. kilometru, po použití toalety pokračovala a závod vyhrála. Nicméně při svém úprku na záchod si zkrátila trať o 30 metrů, pročež byla vyloučena a nemohla si dělat nárok na výhru 41 tisíc dolarů.

Pohyb nahoru a dolů při běhu spolu se zvýšením teploty těla, který emulguje obsah střev nevede k ničemu jinému než k nutkání k evakuaci útrob. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste se nepříjemnému vyprazdňování na trati vyhnuli.

Pokud máte možnost dostat do úst něco, co vaše střeva rozpohybuje například ráno před během, udělejte to. Stačí šálek kávy nebo čaje, který sepne gastro reflex a spustí vlnu vyprazdňování celým trávicím systémem až na dno. Před během se také zdržte potravin, které procházejí gastrointestinálním traktem snadno, kupříkladu jablečný džus. Dalo by se dokonce pokusit uspat střeva pomocí léků určených ke zpomalení střev, ale použití léků může být hazardem, trakt se může na chvíli pozastavit a pak explodovat ve špatnou dobu.

aktualni

Pokud vás tento problém trápí dlouhou dobu, pravděpodobně jste si již vytvořili běžeckou trasu s určenými zastávkami a organizátoři některých závodů přidávají dokonce toaletní papír do startovních balíčků.

Pokud se tohoto problému nemůžete zbavit, uvědomte si, že díky tomu můžete mít nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. U lidí, kteří běhají, tak obsah střev nezůstává v tračníku dlouho, sliznice tedy není vystavena tak dlouho vedlejším metabolickým produktům. V důsledku toho, že se zdá být méně rakoviny tlustého střeva u běžců.