Zlepšete si paměť pomocí běhu

Běhání má mnoho pozitivních dopadů na každého, kdo jej alespoň trošku pravidelně provozuje. Mnohé vědecké studie dokládají, že je prospěšný svalům, kloubům a kostem, tak i celkovému psychickému naladění člověka, ale zlepšování paměti? Američtí vědci se na to podívali a dospěli k překvapivým výsledkům.

Existují nejrůznější cvičení na prodloužení krátkodobé či dlouhodobé paměti, běh však prodlužuje obě. K takovému přesvědčení dospěli vědci z University of Mississippi.

Studie zveřejněná v odborném časopise Psychological Reports podrobila zajímavému experimentu 24 lidí ve věku 18-35 let. Jejich úkolem bylo, zapamatovat si co nejvíce slov ze dvou seznamů. Poprvé u tohoto testu museli sedět, podruhé kráčeli na běžícím páse se střední intenzitou zátěže předtím, než se pustili do vlastního memorování.

aktualni

Při následném vyhodnocování vědci zjistili, že účastníci pokusu si zapamatovali nejvíce slov, když před samotným úkolem vykonávali fyzickou aktivitu. Jak magazínu Runner's World potvrdil vedoucí projektu Paul Loprinzi, aerobní cvičení jakéhokoli druhu rozšiřuje možnosti jak krátkodobé, tak dlouhodobé paměti. Dále se také zmínil o skutečnosti, že jak cvičení střední intenzity, tak i cvičení o intenzitě vysoké podporují epizodickou paměť, tedy paměť na události svázané pro nás s určitým místem a časem.

Jiné výzkumy potvrdily předpoklad, že pravidelné cvičení redukuje riziko onemocnění demencí na zhruba polovinu. Cvičení totiž pomáhá nervovým buňkám v jejich propojování a vzájemné komunikaci, což kromě jiného napomáhá uchovávání informací v paměti.

Najde se teď ještě nějaký lenoch, který nenazuje běžecké boty?