Jak vybrat běžecké rukavice

Nepříjemný pocit zmrzlých prstů znají všichni běžci, kteří svou zálibu berou tak vážně, aby vybíhali i v chladném počasí. Že se této nepříjemnosti dá zabránit nasazením páru běžeckých rukavic všichni víme, ale kdo by si je bral, však taková zima tam ještě není ;)

Kdo se však rozhodne komfortu rukavic využívat, pro něj tu máme pár rad jak rukavice vybrat a na co si dát při jejich výběru pozor.

Materiál

Běžecké rukavice jsou většinou vyrobeny ze syntetických směsí. Mezi čtyři nejvíce používané tkaniny patří polyester, akryl, fleece a polypropylen. Všechny tyto materiály mají různé parametry odvodu potu, vlhka, prodyšnost a různé hydroizolační vlastnosti, které stojí za zvážení.

  • Polyester – rukavice z tohoto materiálu mají vysokou prodyšnost a dobře odvádějí pot. Udržují ruce v teple a suchu. Nemají však ochranu proti větru či vodě.
  • Akryl – akryloelastanové běžecké rukavice jsou prodyšné, elastické a dobře drží teplo. Ale opět nenabízí moc velkou ochranu proti větru a vodě.
  • Fleece – použití fleece na běžecké rukavici Vám nabídne opravdový komfort. Ovšem co se týče odvodu potu a prodyšnosti už je to horší. Používá se tedy spíše na určité části běžeckých rukavic např. na horní vnější část, kterou si pak můžete také otírat pot z čela.
  • Polypropylen – zpravidla tyto rukavice nabízí velmi dobrou ochranu proti větru a vodě. Zároveň udržují ruce v teple a suchu i když je to na úkor prodyšnosti a o něco horším odvodu potu.

Správná velikost

Běžecké rukavice by měly být pohodlné, v podstatě jako druhá vrstva vaší kůže. Rukavice, které jsou moc velké, budou při běhu nepříjemné a mohou vést ke tření. Naopak příliš malé běžecké rukavice budou mít vliv na krevní oběh a tím také k možnému znecitlivění rukou.

aktualni

Tloušťka materiálu

Běžecké rukavice jsou silnější na zadní straně ruky, kde poskytují největší ochranu před větrem a udržují teplo. Dlaň a vnitřní část prstů bude ze slabšího materiálu, aby tato část byla maximálně prodyšná. Nicméně některé rukavice mohou být silnější, např. proto, že je možné využít přídavnou tepelnou vložku.

Tepelné vlastnosti

To zda je rukavice pro běžce dost teplá je závislé na teplotě běžce a jeho krevním oběhu. Někteří běžci je nosí po celou běžeckou trasu. Jiní je používají pouze do určitého okamžiku a následně je sundají. Některé materiály jsou teplejší než ostatní a také další extra teplo získáte použitím tepelných vložek do rukavic.

Sezónnost

Běžecké rukavice se mohou nosit kromě léta celoročně. Na jaře se většinou již nepoužívají vložky ale využijí se hydroizolační vlastnosti rukavic, hlavně při deštivém počasí.

Hmotnost

Většina běžeckých rukavic je lehoučká a nenaruší běžný průběh vašeho běžeckého tréninku. Jen bavlněné rukavice nasáknuté potem jsou těžké a zcela nekomfortní.

A teď mrkněte na běžecké rukavice sem.