Běháte a neprotahujete se?

Protahování nebo-li strečink. Všichni o něm víme, ale málokdo jen poctivě provádí a to od začátečníků po profíky. Vymlouváme se, že jsme zapomněli, nebo na něj neměli čas, ale lžeme sami sobě. Nechce se nám! Co vlastně strečink je a proč mu přikládáme takovou důležitost?

Protahování je pomalé natahování svalů, snižující jejich napětí a zvyšující kloubní pohyblivost. Jeho přínosy jsou opravdu ocenitelné! Zajistíte si pružnost svalů, urychlíte regeneraci po výkonu, zvýšíte svou výkonnost, udržíte svalovou rovnováhu a uvolníte celé tělo. Tímto vším předcházíte zranění při sportu a zkrátka byste se bez řádného protažení neměli obejít.

Protahovat se před nebo po běhu?

Před během byste se měli především rozehřát, lehkým rozcvičením aktivujete svaly a rozhýbete klouby. Jde o dostatečné prokrvení svalů a orgánů, připravíte je tím na fyzickou zátěž.

Strečinku samotnému se věnujte až po běhu a to přibližně 10 minut. Vrátíte tím svalům jejich pružnost, předejdete jejich zkracování a následným nepříjemným bolestem zad nebo jiným nepříjemným následkům.

aktualni

Jak na to?

Začněte shora. Jako první protáhněte krk, potom ramena, paže, prsa a pokračujte až k lýtkům, nebo naopak začněte lýtky a končete krkem. Nepřeskakujte ale z protahování krku k protahování lýtek, dodržujte určitý řád. Na svaly pomalu vytvářejte tlak, který postupně zvyšujte, jakmile vás ale sval začne bolet, povolte. Jeden sval byste takto měli protahovat až třikrát za sebou přibližně 15 vteřin a pokaždé byste jej měli protáhnout o kousek dál. Svaly však zbytečně nepřepínejte a protahujte je jen do té míry, do které necítíte bolest. Obě poloviny těla protahujte rovnoměrně, jednostranný strečink má špatný vliv na stavbu páteře.

Strečink po běhu cvičení je více než nutnou součástí tréninku. Využijte nejrůznější protahovací cviky, časem si na ně zvyknete a po běhu je budete provádět automaticky. Nejenom, že se díky nim budete cítit lépe, ale také pomohou zvýšit váš běžecký výkon.

Neocenitelnou pomůckou k protažení svalů celého těla jsou masážní pěnové válce BLACKROLL.