Podzimní viry útočí. Běhat s rýmou?

Přelom podzimu a zimy je období častého výskytu chřipek, nachlazení, rýmy a běžci jsou často nuceni se rozhodnout zda se cítí natolik špatně, aby běžecký trénink vynechali. Někdo se šetří více, někdo méně, ale co na toto téma říkají lékaři?

Trpíte-li pouze rýmou, můžete jednodušší trénink absolvovat. Viry, které ji způsobují, mají rády vysušené a studené sliznice a přesně toto jim pomocí tréninku nedopřejeme, ba naopak. Běh nás celkově prohřeje a dbáme-li na pitný režim, také dobře zavodní. Zlepší se zlepší prokrvení nosní sliznice, naše teplota mírně vzroste a zajistí aby viry masivně umíraly. Lékaři však zdůrazňují, že trénink musí být jen lehký a uvolněný. Zátěž se má pohybovat v mírných intenzitách, tempa mají být spíše pomalá a distance kratší. Před i po běhu musíme dbát na dobrou hydrataci. V žádném případě se s chorobou nepouštějte do náročnějších cvičení!

Nejste-li jisti, zda jde "jen" o rýmu, nebo něco horšího, nabízí se  jednoduchá pomůcka. Pokud máte kromě „nemocného" pocitu také bolesti v končetinách či horečku, podnikněte jen návštěvu postele, případně i lékaře. Přechodit nemoc může znít hrdinsky, avšak zánět srdečního svalu, který si svým počínáním můžete přivodit, z vás hrdinu neudělá.

Chřipku ani jiné infekce už nevyběhávejte a s dalším tréninkem počkejte až do úplného uzdravení. Pokud se cítíte špatně, máte bolesti končetin, vyšší teplotu, bolesti v krku, nateklé uzliny a podobně, od dalšího tréninku upusťte a dejte tělu čas na zotavenou. Jinak by se mohla infekce rozšířit na další orgány a čas bez běhu by se tak výrazně prodloužil.

aktualni

A co prevence?

Samotné běhání až do určitého stupně zatížení působí jako podpůrný prostředek pro naši imunitu a je tak dobrou prevencí. V období chřipek a nachlazení uděláte také dobře, budete-li si často mýt ruce, zvláště pokud se pohybujete mezi lidmi a o otužování nemůže být sporu. Často větrejte, vyměníte tím vysušený vzduch plný choroboplodných zárodků za čerstvý, nasycený kyslíkem. Častý pohyb na čerstvém vzduchu má samozřejmě také výrazný pozitivní efekt a v neposlední řadě nezapomínejme na vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a tekutin.