Poškozuje pravidelný běh kolena?

Kolikrát jste ve společnosti propagovali běh, jako skvělý způsob mentální relaxace nebo váš oblíbený způsob udržení si fyzické kondice a byli jste atakováni argumentem o zničení si kolen? Nesčetněkrát.

Vaše okolí, které běhat nechce, se s tímto argumentem spokojí a svou neaktivitu tím omluví, my si však pojďme špatný vliv pravidelného běhu na naše kolena vyvrátit. Nechceme tím říct, že běh je pro kolena procházka růžovým sadem, ale mnoho problémů s koleny je pouze důsledkem toho, co se děje v jiných částech našeho těla, a stačí pouhých pár změn k tomu, abychom vše napravili.

Fakta:

Dlouhodobé studie prokázaly, že běžce trápí osteoartróza kolena méně než ty, kteří se běhání nevěnují. Rozdíly bývají až 12% (20% výskyt u běžců, 32% u neběžců). U běžců je navíc nástup artritidy dvakrát pomalejší. A dokonce u těch, kteří absolvují pravidelně největší kilometrovou zátěž, je míra artritidy vůbec nejnižší.

Někteří lékařští odborníci tvrdí, že ztráta chrupavky, včetně těch v kolenou, je přirozenou součástí stáří. Neexistuje však důkaz, že by běhání této ztrátě napomáhalo. Nedávná studie dokonce prokázala, že když se lidé vystaveni většímu riziku vzniku artritidy začali pravidelně pohybovat, stav jejich chrupavky se znatelně zlepšil.

Navzdory tvrzení většiny reklam je zřejmé, že nejrůznější přípravky a doplňky znovuobnovení chrupavky v koleni nezaručí. Nejpopulárnější z nich, glukosamin, může kolenní chrupavku chránit a být nápomocný při gonartróze, mimo jiné napomáhá také lepšímu „mazání“ kolenního kloubu. Obnovit poškozenou chrupavku však ani on neumí. Nejrůznější výzkumy také potvrdily, že vitamin D, další oblíbený prostředek, bolest v kolenou ani riziko ztráty chrupavky nesnižuje.

Velmi častou nepříjemností běžců bývá nemoc zvaná běžecké koleno, oficiálně PFPS (Patellofemoral pain syndrome) nebo klinická chondromalacie, což je vlastně zánět chrupavky pod čéškou. Největší odborníci sportovní medicíny se shodují, že pacienti s touto nemocí mívají často společné biomechanické problémy.

Které to jsou? Slabé svalstvo boků a hýždí, jež způsobuje nestabilitu spodní části těla, slabé čtyřhlavé svalstvo, způsobující nesprávnost činnost čéšky, nebo také těsné hamstringy (zadní strana stehen), které přesunují dopady běhu právě na kolena. Je proto vhodné najít si správné cvičební metody, které mohou být vhodnou prevencí před běžeckým kolenem.

aktualni

A jak svá kolena udržet ve formě?

Jak jsme již uvedli výše, slabost svalstva v kterékoliv jiné části našeho těla může kolena poškozovat. Proto posilujte, dřete a zpevňujte. Pamatujte také, že nadváha je výraznou nepříjemností a vede k pravidelnému zatěžování kolen. Podle Americké školy sportovní medicíny klade každé naše kilo hmotnosti čtyřkilovou zátěž na kolena. Že je běhání skvělým způsobem pro udržování ideální hmotnosti ví snad každý, výše jsme navíc dokázali, že běžce artritida trápí mnohem méně. Dva v jednom.

Trápí-li vás bolest kolen, běhejte v kvalitních běžeckých botách a raději na rovném povrchu. Předejdete tak zbytečným rázům a točivým pohybům, které kolenům neprospívají. Pokud máte v anamnéze bolesti kolenního kloubu, třeba i důsledkem jiných sportů než běhání, zvažte větší zapojení přední části vašich chodidel – běh tedy více tlačte přes špičky než přes paty. Podle vědeckých průzkumů je zřejmé, že běháním přes paty zvyšujete zátěž kolenou, zatímco běháním přes špičky posilujete méně rizikové kotníky.