Běhat ještě den před závodem?

Je dobré trénovat, nebo se jít proběhnout den před plánovaným startem na závodech? Opět pro vás máme odpověď jednoduchou „Ne“ a složitou, která zohledňuje délku a typ závodu, výkonnost běžce, jeho běžecké zkušenosti a aktuální osobní pocity.

Výkonnost běžce – je velký rozdíl, zda se na závod chystá amatérský nebo profesionální běžec. U obou shodně platí, že by neměli den před startem absolvovat těžký a rychlý trénink, v opačném případě běžci dosáhnou svého maxima, na které dlouhodobě trénovali, v tento nešťastný den.

Žádný silový trénink – bez ohledu na výkonnost sportovce je vyloučen také silový trénink, a to platí i pro horní polovinu těla. Před závodem byste byli ztuhlí a bez energie, kterou by tělo věnovalo na regeneraci svalové hmoty. Poslední silový trénink si dopřejte maximálně 3 dny před startem.

Svědomí – pokud jste nedodržovali tréninkový plán, máte jistě den před startem výčitky svědomí. K výkonnostnímu tréninku se však poslední přípravný den nenechejte zlomit, ku prospěchu tohoto závodu už nenatrénujete.

Běžec profesionál – všimněte si, že profíci den před závodem neleží u televize a na masážích. Rozcvičují se, rozklusávají, dělají rovinky a atletickou abecedu, tedy jejich klasický začátek tréninku, bez jeho hlavní náplně. V tempu závodu si dopřejí pouze několikrát například 300 metrů, aby ukázali nohám, jak to zítra „má vypadat“.

Běžec hobík – chybu neuděláte, pokud si půjdete třeba na 20 minut vyklusat. Zohledněte aktuální pocity a chuť k běhu. Pokud se vám nechce, nechoďte. Začátečníci se mohou krátkým vyklusáním zbavit předzávodní nervozity, jiní se minutkou držení závodního tempa ujistí, že to zítra zkrátka půjde. Nezapomeňte však na protažení.

Rituály – máte běžecké rituály, bez kterých nevyběhnete? Pro některé je to úsměvné, pro jiné plní rituály nepostradatelnou funkci a většina z nás ani neví, že je má. Já například vždy snídám vždy stejnou snídani a běžecké svršky oblékám ve stejném pořadí. Nakonec připínám sporttester, nasazuji sluchátka a běžecké boty zásadně nezavazuji. Vklouznu do jejich naposledy prověřené „konfigurace“.

aktualni