Běháte se sluchátky na uších?

Doma si mnoho z nás zpěv ptáků a šumění větru ve větvích stromů živě neposlechne a originální přírodní nahrávku drtivá většina z nás také nevlastní. Pokud jste nikdy neměli nutkání zaposlouchat se při vašem běžeckém tréninku do něčeho jiného, než do zvuků přírody neměli, věřte, že existují běžci, kteří s obouváním běžeckých bot na nohy obouvají také uši do sluchátek a snaží se reprodukovanou hudbou odříznout ruch velkoměsta.

Je dobré běhat se sluchátky? Co běžec – to názor a zvyk. Ať jste příznivcem či odpůrcem, pojďme ustoupit od svých zažitých tréninkových postupů a zkusme to naopak, třeba budeme mile překvapeni. Sluchátkáři sluchátka vytáhnout a nesluchátkáři nasadit.

A co na to odborníci a vědci?. Málokdy mají na věc stejný názor a stejně tomu je v případě poslechu hudby při běhu. Někdo považuje hudbu za významný motivační faktor, jiní ji zatracují jako rozptylující a nepatřičnou. V profesionálních závodech jde o jasnou věc, ale existují i amatérské závody, kde jsou sluchátka přísně zakázána.

„Hudba snižuje subjektivní vnímání úsilí a únavy, zlepšuje také náladu. To bylo jednoznačně prokázáno při nízkých a středních intenzitách tréninku. Při vysokých intenzitách první část tvrzení již neplatí. Hudba však stále i ve vysokých intenzitách zátěže pozitivně ovlivňuje naši náladu,“ tvrdí expert na sportovní psychologii z Velké Británie.

aktualni

Obecně rozptýlení posloucháním hudby využívají spíše lidé, kteří se při běhu nudí, tedy nejspíše ti s extrovertním založením a akutním nedostatkem sociálních interakcí. Hudba pomáhá zahánět nudu a odvést mysl od vnímání námahy. Za rohem už ale číhá démon závislosti. Vyběhnete ven a užijete si to i tehdy, když ve vašem přehrávači dojde baterka, nebo někam založíte svá sluchátka? „Mohl by v tom být určitý problém, na druhou stranu může poslech hudby působit na běžce motivačně,“ dodává sportovní psycholog. Jedním dechem ovšem upozorňuje na nebezpečí skrytá v užívání sluchátek na rušných komunikacích nebo špatně osvětlených parcích uprostřed noci. Člověk by se měl oddávat tónům pouze na místech a v situacích, kdy je to bezpečné. Ideální by hudba mohla být v posilovně na běžeckém páse.