Jak často mám běhat?

Zvažujete, že začnete běhat nebo jste už začali? Nevíte jak často běhat, aby byl trénink efektivní a vy se neustále zlepšovali? Není to ani dvakrát týdně, ani každý den. Dvakrát do týdne je málo a vaše budoucí výkony to nijak zvlášť neovlivní. Trénink každý den je zase přímá cesta k fyzickému vyčerpání.

Jak často tedy běhat?

Každý máme jinou pracovní dobu, návyky, rodinu a další radosti a povinnosti. Běžecký trénink by nás neměl omezovat při ostatních aktivitách, ale rozhodně by také neměl být posouván na později a nakonec dokonce zcela vypuštěn.

Ideální je běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Pokud začínáte s během a očekáváte zlepšení kondice, je potřeba běhat 4 dny v týdnu. Na udržení kondice potom stačí tréninkové dny pouze 3. 

Pokud budeme na začátku trénovat méně než 4 dny v týdnu, naše tělo bude každý týden začínat od nuly. Naopak díky pravidelnému tréninku si náš organismus po pár týdnech zvykne a vy se budete při běhání cítit dobře a začne vás bavit. Hranici čtyř tréninků týdně překračujte jen výjimečně. Pokud budete trénovat pětkrát do týdně běh, nebo dokonce všechny dny v týdnu, vaše tělo se za krátkou dobu začne vzpouzet a protestovat ztrátou zájmu o běh a především únavou. Doporučujeme si tedy běh nechat pouze na některé dny v týdnu a těšit se na ně.

aktualni

Odpočinkové dny neznamenají nicnedělání

V odpočinkových dnech nemusíte jen sedět na kavalci a plnit se dobrotami jen protože jste včera běželi, a zítra poběžíte zase. I když zrovna netrénujete vyrazte na čerstvý vzduch a protáhněte tělo. Když je venku škaredě, vyrazte do posilovny. Pokud děláte i jiný sport, než běh, v těchto dnech je pro něj ideální čas. Ideální je cyklistika, bruslení, plavání, jóga a v podstatě cokoliv, kde převážně neběžíte.

Za jak dlouho se zlepším?

Při 4 běžeckých trénincích týdně budete vidět zlepšení kondice, zvýšení vytrvalosti, úbytek na váze a mírné zrychlení už po 2 měsících. Tak můžete například uběhnout svůj první 5 km závod úplně v pohodě a v hezkém čase pod 30 minut.