Pomáhá běhání na páse?

Běhání na páse je dalším z témat, které rozděluje běžce na dvě názorové skupiny. Je to k ničemu nebo je to skvělý způsob tréninku? V tomto případě nezáleží na modelu, sklonu nebo snad rychlosti běhu, ale na přístupu k celé věci.

Konstantou celé problematiky si zvolme, že běhání na páse je něco zcela jiného, než běhání klasické. Nezáleží na nastavených parametrech pásu, nikdy nenasimulujeme protivítr, rychle se měnící sklon trasy, schody, okolní teplotu ani hladký či trnitý terén. Je to zkrátka jiná disciplína.

Běh na páse však neodsuzujme, stále je to pohyb, který dokáže zlepšit váš běh. Běhání na pásu je téměř stejný pohyb jako běh s využitím téměř stejných svalových skupin. Trénujete adaptaci svalů na potřebnou zátěž při klasickém běhu i kardiovaskulární systém. Převážně starší běžci s oblibou nahrazují část venkovního tréninku doběhem na páse. Dokáží si tak udržet dlouhý výběh a zároveň zamezit dlouhodobému zatížení pohybového aparátu.

TEMPOVÝ TRÉNINK NA PÁSE
Začněte rychlostí, která odpovídá vašemu regeneračnímu běhu ‒ pomalému, pohodovému pohybu. Každých 5 minut zvyšujte rychlost o 0,5 km/h. Zkuste v tomto režimu odběhat celou jednu hodinu! Nezapomeňte na závěrečný pomalý výklus a protažení po běhu.

Odborníci pro běhání na pásu radí používat nastavení rychlosti spíše pro orientaci a více se zaměřit na skutečné zatížení organismu. Toho nejlépe dosáhneme použitím monitoru srdeční frekvence (bývá standardní součástí vybavení pásu) nebo wattmetru. To je důležité především u regeneračních běhů. Ale i přesné nastavení rychlosti a pás samotný má svá velká pozitiva. Ulehčí vám už jenom to, že nebudete muset křižovat sněhové jazyky, zaledněné úseky nebo vzdorovat silným severním větrům. Absolutní kontrola nad rychlostí vám umožní vyždímat ze sebe zase o kousek víc.

Pokud si chcete pořídit vlastní pás, nelitujte času sháněním informací. Zaměřte se na parametry, jako je síla motoru, velikost pohyblivé plochy a maximální nosnost. Od věci by nemusel být ani běžecká pás z druhé ruky, připravte se však na to, že kvalitní pás stojí mnohdy více, než si myslíte. Ani při běhání na páse nepodceňujte používání kvalitní běžecké obuvi.

aktualni