Zkuste zrychlovaný běh

Trénink zvaný zrychlovaný běh, případně také běh progresivní je mezi půlmaratonci a maratonci velmi oblíbený a spolu tempovým během tvoří základní pilíř běžecké přípravy. Postupné zrychlování běhu dá našemu tělu čas zvyknout na horší podmínky a v chladném počasí také na teplotu vdechovaného vzduchu nebo přilnavost podrážek běžeckých bot ke klouzavému povrchu.

Progresivní běh, stejně jako všechny tréninky, by měl následovat po kvalitním rozklusání a zahřátí. Začátek je uvolněný, bez velké námahy a někteří trenéři doporučují neřídit se tempem  v min/km, ale spíše pociťovanou zátěží. Závěrečná rychlost by u začátečníků neměla překročit maratonské tempo, u profíků tempo na půlmaratonu. Zrychlované běhy jsou výborné nejen na podpoření výdrže a současně vás připraví na závody psychicky. Naučíte se trpělivosti, disciplíně a získáte lepší cit pro tempo a vytoužený negative-split (uběhnutí druhé poloviny trati rychleji než první) bude zase o kus blíže. Posledním benefitem je, že regenerace po progresivního běhu probíhá rychleji než po klasickém běhu.

aktualni

Jak na to?

Volte alespoň 8km trať, nejlépe 4km tam a potom zpět. První polovinu běžte uvolněně a po otočce postupně zvyšujte rychlost až o 30 sekund na km. Progresí můžete zpestřit i váš dlouhý běh, přesněji jeho poslední třetinu. Cílem těchto tréninků je získat sebevědomí do rychlého běhu a cítit se v něm komfortně.