Kolik soli spotřebuje běžec?

Všimli jste si soli na občerstvovacích stanicích delších běhů? Míra konzumace soli je často kladenou otázkou. Je sůl zdravá nebo škodlivá a máme ji v těle málo nebo moc? Sodík obsažený v soli je pro tělo důležitým minerálem a kdo zná pohádku Sůl nad zlato, ví, že soli je zapotřebí.

Světová zdravotnická organizace věnovala soli celý týden a upozorňovala především na vysoký obsah soli v potravinách. Nadměrná konzumace soli má za následek vysoký krevní tlak a s tím související srdeční choroby a vysoké riziko infarktu. Pro většinu populace by tak mělo platit, že by lidé měli svůj příjem soli redukovat.

Ale co běžci?

Běžci, obecně sportovci a lidé, kteří podstupují častou a pravidelnou vysokou fyzickou zátěž, mají potřebu soli na úplně jiné úrovni než zbytek populace. O sůl jako základní elektrolyt nutný k životu tělo přichází především pocením. Fyzicky aktivní lidé tedy ztrácejí mnohem více soli než lidé neaktivní. Běžci v průměru vyprodukují 1,2 litru potu za hodinu a to může obsahovat až 5 gramů soli, tj. 2 gramy sodíku. Sůl je potřeba samozřejmě doplnit, nejlépe vhodným iontovým nápojem, slanými tyčinkami, kvalitními sýry a podobně.

aktualni

Sůl obsahuje 40% sodíku

Obecná doporučení hovoří o příjmu 1-1,5 gramu sodíku pro mládež a dospělé, přičemž u dospělých by denní dávka neměla přesahovat 2,3 gramu. Sodík je v kuchyňské soli zastoupen v poměru asi 40 procent a tím se dostáváme k doporučeným 2,5-3,75 gramů, maximálně pak 5,75 gramů soli denně.

Dostatek soli pomáhá předcházet nepříjemným svalovým křečím, které se mohou objevit po delší zátěži a zvláště při vyšších teplotách, kdy se přehnaně potíme. Soli bychom se neměli obávat a při vysoké fyzické zátěži bychom měli mít přesnou představu o jejím příjmu. Ten se může nárazově pohybovat třeba i nad hodnotami doporučeného maxima, neměl by jej však dlouhodobě překračovat, a už vůbec ne dosahovat jejich násobků.