Co se děje v běžcově těle?

Každoroční celosvětový nárůst běžců nelze přehlédnout a startovní koridory veřejných běžeckých závodů praskají ve švech. Do budoucna dle prognóz žádnou stagnaci ani pokles nečekáme, čili lidí s běžeckou zálibou bude jen přibývat a není divu. Mnoho medicínských pozorování a vědeckých studií neustále potvrzuje mnohé benefity běhu pro moderního člověka.

Co přesně se odehrává v našem těle při běhu a jaké benefity nám přináší už v prvních minutách?

aktualni

Pátá až desátá minuta běhu

Už jen několikaminutový běh každý den má potenciál snižovat riziko některých závažných chorob. Pravděpodobnost smrti na onemocnění kardiovaskulárního systému klesá o 45 %, o 30 % pak riziko předčasné smrti vůbec.

Dvacetiminutový běh

Už dvacetiminutovka aerobního pohybu má za následek změny v naší DNA k lepšímu. Zvyšuje se naše fyzická kondice a takové choroby, jakou je kupříkladu diabetes druhého typu se Vám  vyhýbají mnohem raději.

Půlhodinový běh

Půlhodinka 3x týdně má za následek redukci hmotnosti a růst fyzické kondice. Už umírněný půlhodinový pohyb v aerobní zóně pomáhá v průměru shodit čtyři kila za čtvrt roku. Starší běhající lidé vykazují mnohem menší úbytek fyzických i duševních sil než jejich stejně staří vrstevníci, kteří pouze chodí.

Hodinový běh

Hodinovka násobí ještě více pozitivní efekty a přináší ještě více spálených kalorií a posílení metabolismu.