Co dokáže udělat s běžcem masáž?

Součástí profesionálních běžeckých týmů je také masér, který dokáže těla běžců po tréninku či závodě uvolnit, aby mohli další den opět dlouze trénovat. Po takové kvalitní a intenzivní masáži se každý cítí skvěle. Masáže běžcům zmírňují svalové napětí, zabraňují ztrátě rozsahu pohybu a v neposlední řadě je to skvělý způsob odpočinku a relaxace po tvrdém tréninku, či úspěšném závodě.

Lékaři tvrdí, že masáže nám mohou pomoci zmírnit svalovou horečku, podporují krevní oběh, zbavují nás toxinů a kyseliny mléčné, která je velkým nepřítele a také nezapomeňme na klouby, těm se taktéž uleví. Ostatně, co se týče kloubů, mnoho neoficiálních studií z Číny, Švédska a mnoha dalších zemí se kladně vyjadřují k tomu poslednímu, že masáže napomáhají zmírnit tlak, který je vyvíjen na klouby. Všechno z toho byly donedávna jen předpoklady a domněnky. Nové výzkumy ukazují, co je a co není pravda.

A co výroky výroků odborníků?

JoEllen Sefton z Auburn University: „Masáže neumí dostat toxiny z našich svalů a přenést je do krevního oběhu. Neexistuje proto žádný fyziologický způsob, kterým by se to mělo dít.“

Justin Crane z McMasterské Univerzity: „Nic nenasvědčuje tomu, že by nás měla masáž zbavit zakyselení svalů. Přesto si lidé myslí, že masáž jim pomůže zbavit se kyseliny mléčné.“

Anna Gammalová, fyzioterapeutka: „Vaše svaly nesmí cítit bolest a být přetažené ještě před tím, než začnete cvičit. Po tréninku či závodě je to jiné. Masér může přitlačit a být trochu tvrdší, než obvykle, ale vše, je dosti individuální. Během masáže poznáte, co vám sedí a co ne. Tak či onak, každá masáž by měla sloužit k tomu, abyste se ve své výkonnosti posunuli dále.“

Journal of Athletic Training a British Journal of Sports Medicine: „Masáž po fyzické aktivitě zmírňuje bolest a únavu svalů, též označovanou jako DOMS (Delayed onset muscle soroness) – opožděná bolest svalů. Což je přesně ten pocit, který zažíváte, když se probudíte den nebo dva po maratonu a nemůžete chodit.

Craneův výzkum uvádí, že v končetinách, které byly masírovány, bylo daleko méně zánětu a o 30% více genu, který pomáhá budovat svalovým buňkám mitochondrie. Crane jednoznačně říká, že kvalitní masáž umožní běžcům déle a kvalitněji trénovat.

aktualni

Další studie uvádějí, že masáže napomáhají zlepšit imunitu a napomáhají zamezení vzniku zánětu. Mark Rapaport, zjistil, že stačí pouze jedna masáž a dojde ke zvýšení různých typů lymfocytů (bílé krvinky hrají důležitou úlohu v boji proti infekci), také se snižuje hladina kortizolu („stresový hormon“, který má vliv na průběh zánětu. „V této oblasti ještě musíme provést mnoho, ale už teď je jasné, že masáž může pomoci běžcům, kteří jsou vyčerpáni“, říká Rapaport. Masáž možná může být nápomocná při léčbě potlačovaných chronických onemocnění.

Není tedy divu, že i sami odborníci často a pravidelně užívají masáží. Všichni shodně uvádějí, že masáže tělu jen a jen prospívají a doporučují je každému běžci a sportovci. Pravidelná masáž může být skvělý způsob, jak zregenerovat, nabrat síly a dosahovat lepších výsledků. Z masáží mohou mít užitek všichni, začínající běžci ji ale asi ocení nejvíce, neboť budou mít více síly a elánu, což jim logicky zvedne náladu a chuť běhat.

Pokud si nemůžete dovolit pravidelnou masáž u odborníka, řešením je automasáž. Pomocí pěnových válečků a jiných pomůcek, jako jsou např. tenisové míčky, dosáhnete poměrně dobrých výsledků. Je to také dobrý způsob, jak se zahřát, či procvičit před během. Příliš to ale nepřehánějte. Každý musí vzít v potaz to, jak je stavěný.