Zlepšete běh tréninkem v kopcích. Připravte se na bolest!

Běhání do kopců a schodů nemá žádný běžec rád. Je energeticky náročnější a rychle nám bere síly. Svaly na nohou tuhnou, nestačíme s kyslíkem a tak krátíme dech až se někomu udělá i nedobře. Pokud se však trénovat do kopců odhodláte, není to jen síla, kterou zde naberete. Zlepšíte se ve všech běžeckých ohledech a ještě si běh v kopcích zamilujete.

Oproti běhu po rovinkách vám běh do kopců přináší více spálených kalorií a to při sklonu 5% až o sto hodinových kalorií více. Kdo trénuje na dlouhé tratě ví, že jde i o to, vyprázdnit sacharidové palivové nádrže a přinutit tělo spalovat tuk. K tomu je běh do kopců zdá se ideální.

Při tomto stylu tréninku jsou náchylnější k únavě holenní kosti a neodpočinou si ani při seběhu z kopce. Při sbíhání dolů posílíte především přední stehnu a břišní svaly. Zemská přitažlivost vás bude chtít zrychlit a ubrzdit se sebere také nemálo zbylých sil.

Chcete-li zvýšit svoji vytrvalost, naordinujte si několik týdnů v kopcích, až se vrátíte do svých předchozích tréninků, ihned pocítíte, jak jste dokázali překonat dlouhodobou stagnaci. Dávky tréninků ve stoupání pomalu navyšujte a pro porovnání si udělejte jeden zkušební běh na začátek, ten samý si vyzkoušejte po pár týdnech tréninku. Například minutu běhu v plné intenzitě a pamatujte si, kam jste doběhli. Po několika týdnech test zopakujte a můžete se radovat o kolik silnější nohy máte. Znát bude také lepší funkce plic.

aktualni

Při běhání do kopců i z nich navíc posílíte lýtka, kotníky i achilovku. Získáte větší sílu, což uvítáte při delších výbězích, když tělo sílu ztrácí. Nezařazujte však kopce do tréninku více než jednou týdně a míchejte terény - delší, kratší, strmější. Pokud budete stále tělo šokovat, bude růst.

Jak trénovat v kopcích

  • Volte tempo, kterým zvládnete celou trasu běžet, nepřecházejte do kroku.
  • Před každým tréninkem se 10 minut zahřejte.
  • S kopci začněte až po minimálně dvou měsících běhu po rovině.
  • Začátečníci, nevolte dlouhé a těžké profily.
  • Paže držte v úhlu 90° a pohybujte s nimi vpřed a vzad, ne od sebe.
  • Sledujte terén před sebou - nedívejte se pod nohy.
  • Jste brzo unavení? Zpomalte si a věřte, že skvělá kondice rychle přijde.