Komprese a její účinky při běhání

Mnoho běžců stále řeší, zda kompresní doplňky opravdu potřebují a v případě že ano, tak pouze pro závody, nebo také na tréninky či regeneraci? Pojďme teď spolu o kompresi zjistit více.

Od začátečníků až po profesionály a nesmíme zapomenout na zkušené běžecké amatéry, komprese pomáhá na mnoha úrovních, v průběhu výkonu a po cvičení. A k čemu přesně komprese pomůže sportovcům?

  • zvýšit jejich výkony
  • oddálit únavu při výkonu
  • vyhnout se zranění a svalovým křečím
  • maximalizovat regeneraci mezi tréninky a výkony
  • bránit proti svalovým křečím

Kompresní doplňky snižují vibrace a nárazy při pohybu jako například běhu či jízdě v terénu a zabraňují tak natržení svalových vláken doprovázených vysokou bolestivostí. Díky kompresi svaly nepodléhají únavě a snižuje se tak nebezpečí drobných i vážnějších úrazů. Běžci charakterizují své pocity takto: „ pocit pevnosti, tuhosti a podpory svalů během výkonů“.

Komprese poskytuje zrychlení žilního oběhu z nohou do srdce. Tím se výrazně snižuje hromadění toxinů v nohou a to zejména během dlouhých výkonů. Svaly tak těží z lepšího okysličení a zpozdí nebo dokonce eliminují výskyt křečí nebo dokonce zranění. To vše umožní delší a náročnější výkony i menší únavu a rychlejší regeneraci.

aktualni

Po výkonu budou kompresní pomůcky nadále podporovat účinnost žilního návratu, odstranění toxinů produkovaných při úsilí a podporu svalu. Regenerace svalů se tak zrychlí a běžec může absolvovat náročnější tréninky či závody v kratším časovém horizontu. Kompresní pomůcky tedy podporují navyšování objemů výkonu bez zbytečných bolestí.