Běhání se psem

Máte přítele? Běháte s přítelem? A co s nejlepším přítelem člověka? Pokud běháte rádi a máte psa, zkuste vyběhnout s ním.

Ne každé plemeno je na běh stavěno, příkladně malý buldoček není k dlouhému běhu od přírody předurčen, ale pokud máte psa který, vezme za vděk, dělat vám sparinga při vašem běžeckém tréninku, zkuste ho vzít  s sebou. Většina plemen pohyb miluje a jsou radostí bez sebe, když můžou cupitat do neprobádaných končin lesa se svým pánem.

Já osobně mám Chrta Arona, který zbožňuje pohyb. Je to ďábel s neposednou povahou, pořád by někam běhal a za něčím se honil. Už je mu více než rok a může být tedy vystaven těžší fyzické zátěži.

Ačkoliv bych velmi chtěl, nemám bohužel čas se s ním každodenně procházet venku, rozhodl jsem se čas, který s ním trávím, využívat pro něj aktivněji a snad i radostněji. Ze začátku jsme běhali čtyřkilometrový okruh kolem obory, protože jsem nevěděl zda snese víc, avšak trať mu nedělala žádné obtíže a celou dobu mě spíše táhl, než doháněl. Měl jsem velkou radost, že mohu přidat na objemu kilometráže a že trávím a budu trávit víc aktivního času se svým miláčkem.

aktualni

Když jsem zkoušel začít běhat po asfaltové cestě a vzal Arona poprvé s sebou, neproběhlo to dle mých představ. Každý plotek očuchal, označkoval, s každým psím kamarádem se zastavil, očichal ho a dlouze s ním pokecal. Když se zastavím, abych ho popohnal, dělá, že neslyší a musím se pro něj vracet. Znatelně mě to zdržovalo a unavovalo, až jsem se rozhodl zase běhat sám.

Postupem času by si asi zvykl, ale ani tak jsem na ně zcela nezanevřel. Každý týden, když si dopřávám dlouhý regenerační výběh v lese, beru ho s sebou. Našel jsem tedy zlatou střední cestu, trénuji sám a regenerační pomalý lesní výběh věnuji celý pejskovi.

Závěrem pár rad od pejsků:

  • Určitě s námi zkuste vyběhnout
  • Pokud jsme náchylní k nemocem kloubů nebo staří, nenuťte nás běhat
  • Vy máte běžecké boty, ale my holé tlapky, vyhýbejme se střepům a podobně
  • Zprvu s námi neběhejte dlouhé trasy
  • Krmte nás kvalitně, také musíme regenerovat
  • Nedávejte nám nažrat před během, bolel by nás žaludek
  • Nechejte nás zahřát, než to s vámi pořádně a rádi napálíme
  • Myslete na náš pitný režim