Běháním plodnosti naproti

Milujete-li běhání přirozeně, bude toto jen další plus v nekonečném seznamu pozitiv, které tento sport přináší. Jestli jste se však do běhu doposud nezamilovali, tak teď to přijde :) Jestli jste žena, také čtěte dál, získáte dobrý argument, proč by váš partner měl běhat. 

Může se zdát, že běh, stejně jako každá jiná fyzická aktivita se spermiemi blíže nesouvisí, avšak není to pravda. Podle série výzkumů totiž spolu pohyb a počet spermií či mužská plodnost souvisí velice úzce. A to je opravdu dobrá zpráva, protože podle nedávné analýzy v takzvaném západním světě razantně poklesla u mužů četnost spermií mezi lety 1973 až 2011. Muži v Americe, Evropě, Austrálii, ale třeba i v Asii měli ztratit až polovinu ze svých běžných počtů spermií.

Odborníci se shodnou, že existují způsoby, jak negativní trend zlomit a u mužů tvorbu spermií opět podpořit. S nízkou kvalitou spermií je prokazatelně spojena i nadváha nebo obezita. A právě míra těchto civilizačních neduh za posledních pár desetiletí značně narostla. Pokud dále třeba kouříte, jste ve stresu, vedete sedavý životní styl nebo požíváte alkohol či drogy, své genetické informaci s bičíkem také nijak neprospíváte.Někteří vědci se obávali, že dochází ke zdravotním potížím epidemického rozsahu, jiné studie ale podporují názor, že situace není zase až tak zlá, jak by se mohlo jevit. Nicméně v podstatě všechny z nich ukazují klesající trend. Moderní muži jsou tak méně mužní.

aktualni

Pro běžce to jsou ale všechno dobré zprávy. Příznivci běhu totiž často inklinují ke zdravějšímu životnímu stylu. A zdravý styl společně s fyzickou aktivitou zlepšuje hladinu testosteronu v krvi i produkci spermatu. Nic se ale nemá úplně přehánět. Když byla podobná studie provedena u ultramaratonců, zjistilo se, že jejich spermie vykazují negativní trendy jak co do počtu, tak co do kvality. Lékařsky řečeno: Vysoká zátěž může potenciálně interferovat s atletovým fertilizačním potenciálem. Vy se ale pravděpodobně nemáte čeho bát. Zkoumanými byli extrémně zatížení sportovci. Trénink hobby běžce nebude mít na vaši funkci žádný negativní vliv. právě naopak!