Hodina běhu prodlouží život o 7 hodin

Běhání prodlužuje život ze všech sportovních aktivit nejvíce a to každá hodina běhu o 7 hodin. Kdo naběhá celkem dvě hodiny týdně, prodlouží svůj život v průměru o 3,2 roku, tj. přesně 3 roky a 70 dnů. Kdybychom odečetli čas, který běháním strávíme, získáme navíc rovných 290 dní. Výsledky této studie pocházejí z časopisu Progress in Cardiovascular Disease a informovali o ní také v New York Times.

Na výsledky se pochopitelně musíme dívat statisticky a když budete poctivě běhat, nebude to vždy znamenat, že získáte přesně uvedený čas života navíc.  Studie však ukázala, že ve srovnání s lidmi, kteří se běhání nevěnují, dožívají se pravidelní „běžci“ o 3 roky více a to bez ohledu na to, jak rychle běhají a jak často chodívají běhat. Zajímavé také je, že 3 roky života navíc získají běžci i bez ohledu na to, zda kouří, pijí alkohol či mají nadváhu. Dle vědců žádná jiná fyzická aktivita nemá tak blahodárný vliv na prodloužení lidského života. Výsledky výzkumu prokázali, že běhání snižuje riziko předčasného úmrtí o 40 procent a to bez ohledu na intenzitu běhu a objem naběhaných kilometrů.

aktualni

Pro nadšené běžce uvedl spoluautor studie, profesor Duck-chul Lee z Lowa State University, že přínosy běhu pro dobu dožití člověka nejsou nekonečné, respektive neomezené, čili naběháním obrovských objemů se život neprodlouží více a neučiní z běžců "nesmrtelné lidi", avšak že vysoké objemy běhu ani nezhorší pozitivní dopady na prodlužování života. Přínosy v podobě měsíců či let života získaných navíc běháním se zvyšovaly jen do 4 hodin běhu týdně. Zajímavé je, že i při vyšších objemech běhu byly přínosy stejné, tedy maximální a nijak se nezhoršovaly.

Profesor Lee však upozornil na podstatný aspekt výzkumu. Výsledky podle něho dokazují, že lidé, kteří běhají, se pravděpodobně dožijí vyššího věku. Není to tedy tak, že běhání automaticky a přímo zvyšuje dobu dožití. Této studii hraje do karet i to, že běžci přirozeně vyznávají zdravější životní styl, mají tedy lepší životosprávu a tento faktor sehrává při prodlužování života podstatnou roli.