Tipy pro běžecký trénink na páse

S brzkou tmou a nízkými teplotami se mnozí běžci obracejí k exteriérům zády a dávají přednost teplu, světlu a běžeckému pásu. Někdy za to můžete sklízet kritiku od svých kolegů běžců. Pojďme si ale hned zkraje objasnit, že běhat na páse není žádná hanba a má i své pozitivní stránky.

Nastavte si mírný sklon

Kdo na páse běhá pravidelně, ví, že je o malinko méně náročné než běhání venku a to opomeňme vliv povětrnostních podmínek. Venku vám terén pod nohama neposouvá elektromotor a musíte více zapojovat svůj pohybový aparát, abyste se pohybovali, navíc venku není terén tak dokonale rovný. V případě běžeckého pásu je rovnost terénu dokonalá, odborníci proto doporučují nastavit sklon pásu alespoň na 1%, když chcete běhat po rovině a když chcete simulovat kopec, začněte od sklonu 4%.

Natrénujte kadenci

Na páse je ještě možná o trochu více než venku důležitá frekvence kroků. Obecná ideální hodnota kadence je 180 dopadů nohy na podložku. Vyberte si jednu nohu a počítejte její dopady na pás během jedné minuty. Pak vše vynásobte dvěma a máte výslednou kadenci. Natrénování kadence se vám bude později při běhu venku hodit a navíc její trénink vám pomůže odvést pozornost od nudných hodin na páse.

Ani blízko ani daleko

Pás po kterém běžíte vypadá všude stejně a zdá se, ze není rozdíl, zda běžíte blízko displaye nebo dál od něj. Máte-li třeba krátká sluchátka a běžíte proto blízko displaye, mění se vám přirozený pohyb rukou a to je velmi špatně. Běžíte-li naopak příliš daleko od displeje, budete dělat příliš malé kroky, abyste nespadli z pásu. Ideálně se pohybujte mezi těmito dvěma extrémními hodnotami v místě, které vám dovolí přirozený běžecký postoj a nebude omezovat ani délku vašeho kroku, ani přirozený švih rukou.

aktualni

Objevujte!

Drtivá většina uživatelů běžeckých pásů se omezí na tlačítka START, STOP, RYCHLOST a NÁKLON. Technologie jdou dopředu všude a i běžecké pásy skrývají mnoho chytrých funkcí - užitečných pro váš trénink jako automatický intervalový trénink, úseky v kopcích či nejrůznější testy výkonnosti. Extrémem jsou pásy s velkým displayem či virtuální realitou, kde se velice realisticky můžete proběhnout na nejrůznějších místech planety. Zeptejte se obsluhy, čím vás pás může překvapit.

Nenuďte se!

Hypnotizujete časomíru? Dejte si do uší sluchátka a nechejte se hýčkat oblíbenou hudbou, audioknihou nebo se vzdělávejte. Když si trénink zpříjemníte, nebudete ho podvědomě zkracovat.

Test vybavení

Na páse máte skvělou příležitost otestovat vaše běžecké boty, vybavení a výživu. Ledvinka v pitím mi poskakuje? Přitáhnout! Batoh skáče do protipohybu? Upravit popruhy! Tkaničky běžeckých bot mě brnkají do druhé nohy? Zkrátit! Ostružinový endurosnack mě prohání? Na záchod to není daleko :)