Rychlý start vás při běhu zpomalí

Pokud běháte krátké tratě, 800 metrů nebo méně než dvě minuty, tento článek se vás netýká. Pokud jste však vytrvalec, bude efektivita vašeho běhu na prvním místě. Po rychlém startu v závodě přichází nahromadění laktátu v krvi běžce a přichází velké vyčerpání, které negativně ovlivní váš výkon. Jak tomu předejít?

Lidské tělo není stroj a i když známe hodnoty VO2 max a laktátový práh a můžeme si spočíst jakou energii potřebujeme na uběhnutí určité vzdálenosti i za jaký čas bychom to měli zvládnout, v praxi tomu bude vždycky trochu jinak.

Spotřeba energie při překonávání určité vzdálenosti se měřit dá, problémem však je, že se efektivita může v průběhu pozorování značně měnit. Když na startu vystřelíme jako gazela, budeme schopni stejně rychle běžet i po hodině? Na tom, co jsme vyváděli po startu prostě záleží.

Vědci v Norsku provedli zajímavé pokusy na sedmi špičkových orientačních běžcích a běžcích na lyžích nadprůměrnými hodnotami VO2 max. Nechali po určitou dobu běžet na hranici jejich možností, následoval několikaminutový odpočinek a opět běh na hranici sil. Při tomto „bláznivém indiánském běhu“ samozřejmě měřili aktuální energetickou náročnost jejich výkonu.

A výsledek? Větší nahromadění laktátu (5 mmol/l) odpovídala poklesu efektivity běhu o 5,5%. Nezdá se Vám to mnoho? Jde o půlminutou ztrátu při desetiminutovém běhu nebo zpoždění tří minut u běhu hodinového. Vědci zároveň upozorňují, že změny v ekonomičnosti běžeckého stylu nezpůsobuje samotný laktát. Ten je použit jako praktický a snadno měřitelný ukazatel míry únavy a vyčerpání. Daleko spíše jsou za pokles efektivity zodpovědné metabolické změny ve svalech, jako je hromadění vápníku, fosforečnanů a reaktivních forem kyslíku. Co přesně je ale skutečnou příčinou, není zatím zcela jasné.

aktualni

Přesto může mít norská studie praktické dopady a přínosy. Z praktického hlediska mluví jejich výzkum ve prospěch umírněnějších startů při bězích na dlouhé distance. Pokud při závodech vystartujeme příliš rychle, dojde k nahromadění laktátu a všem dalším průvodním jevům a po zbytek závodů bude efektivita našeho běhu snížena, a my tudíž nedosáhneme na takový čas, jaký by odpovídal našemu tréninkovému úsilí.