Recenze běžeckých podkolenek CEP

Jaro je za dveřmi a to pro běžce znamená jediné – nespočet závodů mimo dráhu. Občas je obtížné rozhodnout se, který z těchto běhů vynechat a nakonec to dopadá tak, že dva závody týdně jsou téměř standart.  To přináší velké nároky na regeneraci a já jsem k tomu našel pomocníka. Měl jsem to štěstí, že jsem zrovna v tomto období dostal příležitost otestovat kompresní podkolenky od firmy CEP.

Dříve jsem kompresní podkolenky více vnímal jen jako součást oblečení, která mě v chladnějších měsících zahřeje a nahradí mi dlouhé nohavice. Nyní už to vidím trochu jinak, ale pojďme popořádku.

Proč ano?!

  • Už jsem to nakousl. Dobré vyladění svalového tonu je před závodem velmi důležité. V případě, že je mezi závody málo času, tak je to ještě obtížnější a regenerace hraje velmi důležitou roli. Zejména při závodech na silnici dochází k otřesům, které mohou způsobit mezi běžci nepopulární „svalovici“ (pozátěžovou bolest svalů). Při použití kompresních podkolenek můžeme tento jev výrazně zmírnit. Sám jsem si to zkusil při kombinaci Hronov – Náchod, Týnišťská desítka, kdy byly mezi závody pouze dva dny, což je možná horší, než když se jedná o závody, které po sobě následují. Možná, že nejsem sám, u koho se únava rozleží vždy až druhý den po závodě. To co pomáhá, je komprese svalu, kterou testovaný model (ve správné velikosti!) měl velmi dobrou. I přes tento fakt, se po použití videonávodu na youtube, velmi dobře navlékaly.
  • S čím obvykle u kompresních podkolenek bojuji je jejich sesouvání v průběhu výkonu. Při prvním použití jsem byl zklamaný. V Hronově na náměstí jsem dobíhal a podkolenky jsem měl o dobrých 5 cm níže, než na startu. Na druhý pokus jsem měl však zcela opačné pocity. Naprostý úžas. Ani o centimetr se podkolenky nehnuly. Vysvětlení je několik. Ačkoliv jsem si myslel, že je mám vytažené dost, tak tomu tak nebylo a pouhých několik centimetrů dělá zázraky. Dalším důvodem, dle mého názoru důležitějším, byl fakt, že jsem model před prvním pokusem nevypral. Přeci jen je ponožka od výroby méně přilnavá. Po vyprání se navíc ještě mírně zvýšila komprese a podkolenky sedly jako ulité. Velmi příjemný je i širší pásek v horní části, který zabraňuje sesouvání podkolenek.
  • Cena testovaného modelu je okolo 1250,- Kč. Už při prvním pohledu je vidět precizní zpracování a použití kvalitních materiálů. Ačkoliv jsou namáhaná místa (oblasti prstů, pat) vyztužena, není to na úkor shrnování, vystupujících švů apod. I zde podkolenka velmi dobře padne, vzhledem k jejímu dokonalému anatomickému tvarování (podkolenky jsou rozděleny na pravou a levou viditelným označením). Do závodní obuvi mám rád tenkou ponožku, ale velmi rychle jsem si zvykl na pohodlí a měkkost právě v oblasti často namáhaných míst. V oblasti lýtka je tloušťka optimální, jen tak velká, aby zajistila dostatečnou kompresi.
  • Vzhled hraje nemalou roli ve výběru tohoto běžeckého doplňku. Jedná se zcela jistě o designové zboží, které má za úkol udělat i trochu parády. Ve firmě CEP si toto jistě uvědomují, neboť nabízí hned několik barevných provedení (červená, modrá, bílá, černá, speciální edice růžové).
  • Doposud jsem podkolenky hodnotil jen dle kritérií při použití na silnici, ale co terén? Zde jsem ocenil hlavně zvýšení stability kotníku. V technických pasážích v přírodě bylo velmi příjemné spolehnout se na to, že je noha celá zpevněná. Navíc je lýtko chráněno proti odlétávání různých nečistot apod., to je zároveň i nevýhoda vzhledem k možnosti zatržení podkolenky např. o ostružiny a také znečištění a praní. O trny ostružiny jsem se také bohužel zachytl a v tu chvíli se proklínal, ale následky k mému překvapení nebyly téměř znát. Prát lze běžným šetrným způsobem, jen není vhodné následné sušení na radiátoru.

aktualni

Když něco hodnotím, tak velmi často používám rozdělení na plusy a mínusy. Když to podobně udělám i v tomto případě, tak mohu s klidným svědomím podkolenky CEP doporučit. Je možné, že detaily, které jsem já musel vyladit, jiný běžec ladit nemusí a v opačném případě jsem snad zodpověděl i ty Vaše otázky a pomohl v rozhodování, jestli dát kompresním podkolenkám CEP zelenou.

Mgr. Milan Janata