6 mýtů o běhání v těhotenství

Bez ohledu na to, co děláte, vždycky narazíte na lidi, kteří zvedat prsty a kritizovat vaše běhání v těhotenství, místo abyste si v klidu sedla na gauč. Zde je přehled toho, co potřebujete vědět (a ignorovat) o běhání v těhotenství.

Zde přinášíme některé z nejběžnějších mýtů, které moji klienti musí vyslechnout od věčných pesimistů a při nichž se za ně musím postavit a ukázat, že tomu tak není.

Mýtus: Pokud jste neběhala před těhotenstvím, nyní není správný čas začít.

Realita: Těhotenství není ideálním časem, kdy se začít hýbat. Pokud zrovna začínáte, střídání běhu a chůze je perfektním začátkem, a není považováno za nebezpečné. Skutečným rizikem je neaktivita, která přispívá k nadměrnému nabírání váhy, vysokému krevnímu tlaku, bolestem, stejně jako zvýšenému riziku císařského řezu a vzniku gestačního diabetes.

Mýtus: Běhání způsobuje vyšší riziko časného potratu, porodu mrtvého dítěte či novorozenecké smrti.

Realita: Neexistuje žádný důkaz jakéhokoliv zvýšení rizika potratu, porodu mrtvého dítěte či novorozenecké smrti u žádného druhu cvičení. Spíše naopak, cvičení zlepšuje růst placenty a fetální vývoj.

Mýtus: Věci jako odporový a silový trénink během těhotenství mohou způsobit úraz klouby, neboť díky relaxinu působí vazy volněji, díky čemuž je zvýšené riziko, že se sama zraníte.

Realita: Riziko spojené s relaxinem je víceméně teorie. Neexistuje dostatek věrohodných studií, které by ukazovaly zvýšené riziko zranění, ačkoliv zdravý rozum říká, že by zvýšené být mohlo. Avšak těhotenství není časem pro powerlifting tak jako tak (můžete ujistit rodinu a přátele, že nezvedáte autobus). Mějte na paměti, že budete muset být silná, až dítě dorazí, a silový trénink je nejlepším způsobem přípravy. Ve 12týdenní studii 32 těhotných žen, které nikdy neprováděly žádný silový trénink, zjistili výzkumníci, že testované ženy zvýšily svou sílu (měřenou leg pressy) o 36 %, a to pouze díky zvedání dvakrát za týden. Neutrpěly žádné zranění a jejich krevní tlak se během ani po cvičení nezvýšil. V okamžiku, kdy se ženy naučily používat správné techniky dýchání, jakékoliv vedlejší efekty jako závratě, bolesti hlavy a pánevní bolesti, ustoupily.

Mýtus: Pokud jste velice atletická, musíte výrazně snížit intenzitu vašeho cvičení. V opačném případě se budete přetěžovat, přehřívat a obírat vaše dítě o kyslík.

Realita: Samozřejmě, že budete muset snížit intenzitu vašeho cvičení. V příštích 9 měsících nebudete stanovovat nová osobní maxima ani vyhrávat závody, proto byste teď neměla provádět žádný intenzivní intervalový trénink. Nicméně udržení vašeho tréninku je úplně v pořádku, se souhlasem vašeho lékaře. Vaše tělo je zvyklé na obtížnost vašeho tréninku, proto s ním váš běžný tělesný stav i metabolismus počítá. Větší riziko představuje nabírání váhy, snížení kondice a ne úplně optimálního vývoje plodu, pokud byste najednou se cvičením přestala.

Mýtus: Běhání v těhotenství není bezpečné, mohla byste uvolnit dítě otřesy.

Realita: Dokud netrpíte bolestí či nepozorujete změnu v kloubech, běhání v těhotenství je v pořádku. Dítě je zajištěné plodovou vodou a nemůže být uvolnění otřesy. Vazová bolest může omezit rychlost, ráznost a schopnost udržet stávající rychlost a vzdálenost. Naslouchejte proto svému tělu – zpomalení nastane, a to je v pořádku.

aktualni

Mýtus: Neměla byste cvičit břišní svaly. Ležení na zádech může stlačit dutou žílu a odříznout placentu od přísunu kyslíku.

Realita: Potřebujete silné tělo, a dělání kegelových cviků nestačí! Pravda, měla byste vynechat zkracovačky (ostatně ty stejně moc nepomáhají, neboť posilují pouze přímý sval břišní a skoro nic dalšího). Místo toho zkuste základní cviky pro zesílení jádra, jako například prkno.