Kdy začít s běháním po porodu?

běhání v těhotenství jsme si už psali, že aktivní běžkyně rodí aktivní děti také a 6 mýtů, kterými se nesmíte nechat od běhání v těhotenství odradit jakbysmet. Jak je to ale s návratem do běžecké kondice maminek po porodu?

Je potřeba rozlišovat dva druhy porodu, spontánní vaginální porod a císařský řez. Po spontánním vaginálním porodu můžete začít běhat klidně po dvou až třech týdnech, radí porodní odborník, avšak vždy s ohledem na váš aktuální stav a chuť. Pamatujte však, že výkon je potřeba pomalu stupňovat. Maminky, které rodily císařským řezem si však musejí počkat alespoň měsíc a při sebemenší bolesti břicha trénink ukončit.

Některé maminky se cítí po porodu fit, ale mají obavu se k běhu vrátit, přečetly si totiž v diskusích na internetu bubáky o zkyslém mateřském mléce, ztraceném mléce, nemožnosti kojit a jiné obavy jiných diskutujících maminek. Při lehkém klusu, nebo běžné sportovní zátěži nic takového nehrozí. Nezapomeňte však hodně pít a dodržovat hygienu prsů.

aktualni

Jako u začínajících běžců je dobré začít rychlou chůzí. Když ji bravurně a bezbolestně zvládáte, můžete přejít do klusu. Maminky by neměly zapomenout na cvičení svalů pánevního dna a hluboko uložené svaly, alby tělo lépe zvládlo zátěž vyvolanou otřesy při běhu. Samozřejmostí jsou také kvalitní běžecké boty.

Při prvních bězích nečekejte rekordní časy, sledujte reakci svého těla na zátěž a dejte mu dostatek času na návrat do bývalé běžecké formy.

Někteří gynekologové doporučují s pohybem začít až po třech měsících, rozhodnout se tedy správně zůstává na vás samotné. Poslouchejte své tělo a po porodu běhejte hlavně pro zábavu.