Nezahrávejte si s délkou kroku

Nebádejme nad zbytečnostmi a začněme pořádně trénovat - tak by měl začínat tento článek. Badatele od přírody však nezastavíme a ti budou přinášet stále nové studie, které jen potvrdí, že staré pravdy platí. Vědci z  Brigham Young University provedli studii, jejímž výsledkem je doporučení, že běžci by si neměli zahrávat s délkou kroku, přičemž právě ten, který používají přirozeně, je pro ně nejlepší.

Říkáte si, proč se dělá studie na takovou pitomost? Nic není jen tak. I v dnešní době se množství trenérů snaží upravovat délku kroku svých svěřenců, aby v kombinaci se změnou kadence dosáhli lepších výsledků.

Se svou délkou kroku si tedy nedělejte hlavu. V případě, že ji záměrně upravíte, spotřebujete běháním více energie, říká profesor Hunter, vedoucí studie, publikováné v International Journal of Exercise Science. Vědci měřili energetický výdej 38 běžců s různou délkou kroku během dvacetiminutového běhu. Devatenáct běžců bylo zkušených s náběhem nad 25km týdně a devatenáct běžeckých začátečníků s náběhem pod 6km týdně.

Současná "mylná" studie vyplývá ze vzorce, že celková rychlost běžce se odvíjí od kombinace délky kroku a rychlosti střídání nohou, tedy kadence. Jedni z nejpovolanějších expertů (včetně olympijských reprezentantů) nyní ale dospěli k jednoznačnému závěru: Délka kroku, kterou lidé přirozeně používají při běhu, je pro ně ta nejlepší a nejefektivnější, přičemž řečené platí jak pro zkušené profesionály, tak i naprosté začátečníky.

aktualni

V průběhu experimentu používali testeři pět různých délek kroku. Jejich přirozený krok a poté o 8% a 16% delší a kratší krok. Délku kroku hlídal počítačem řízený metronom, jehož pípání určovalo časový okamžik, kdy se má běžcova noha dotknout země. Během celého experimentu vědci měřili energetický výdej pomocí precizního sledování spotřeby kyslíku.

U obou kontrolních skupin, jak u zkušených, tak u nezkušených běžců, vyšel jednoznačně jako nejefektivnější krok ten, který jedinci automaticky běžně využívají. Dle vědců je toto jasným důkazem, že změna délky kroku není vhodným tréninkovým záměrem. „Prostě to nechte být, nepotřebuje to žádnou úpravu. Vaše tělo je v tomto ohledu vaším nejlepším koučem," dodává profesor.