Běžecká podprsenka na svém místě

Podprsenka, která udrží vše na svém místě, patří mezi nejdůležitější vybavení běžkyně. O běžeckých podprsenkách se mluví hlavně ve spojitosti s větším poprsím, ale není to tak, že pouze ty obdařenější z nás se musí výběrem zaobírat. Právě naopak. Co všechno musí běžecká podprsenka splnit, abychom si ji zamilovaly? Správně zvolená podprsenka nás udrží v pohodlí, a ještě u toho budeme vypadat skvěle.

Nejlepší podprsenka neexistuje

Hodně běžkyň nosí na běh dvě podprsenky na sobě, aby ňadra při běhu zůstala na svém místě nebo se pohupovala jen minimálně. Nápad je to dobrý, ale není to potřeba. Stačí vybrat tu správnou, která dobře sedí, odvede skvělou práci, a ještě se v ní budete cítit skvěle.

Výběr sportovní podprsenky je sice stěžejní pro všechny běžkyně, každá z nás ale od tohoto kousku výbavy budeme požadovat něco trochu jiného. Od běžecké podprsenky pro větší poprsí budeme požadovat dostatečně silnou podporu a holky s menšími vnady budou chtít naopak možná trochu přidat pomocí výztuhy či vycpávek. V obou případech vybírejte podprsenku s označením "silná opora" (high support), nikdy ne "slabá" ani "střední", tyto se hodí spíše na statičtější sporty.

Některým ženám vyhovuje podprsenka s nastavitelnými ramínky a zapínáním, jiné volí bezešvou, přetahovací přes hlavu bez zapínání. Pojďme si představit nejdůležitější požadavky, které by zrovna naše běžecká podprsenka měla splňovat.

Materiály běžeckých podprsenek

Podprsenka ze syntetického, funkčního materiálu, je lepší než bavlněná, protože odvádí pot a nás udrží v suchu. Hledejte například označení "Coolmax". Jedná se o komfortní polyesterová vlákna se speciálními kanálky, které rychle odvádí pot od těla k následnému odpaření. Materiál je prodyšný a i při velkém výkonu nenasákne pot.

Syntetické materiály mohou být také ošetřeny antibakteriální příměsí například s přídavkem stříbra, které zabraňuje tvorbě mikroorganismů, a tak se nemusíte bát plísní. Na toto prádlo vsaďte hlavně při delších bězích, intervalech nebo při trénincích kopců, u kterých se hodně zapotíte.

Jakou velikost?

Některé sportovní podprsenky jsou značené stejně, jako podprsenky klasické, tedy pomocí objemu hrudníku a velikosti košíčku. Tady se vyplatí znát svoji velikost a při výběru se jí držet. Jiní výrobci značí podprsenky jednoduše pomocí konfekční velikosti EURO (např. 36) nebo jako klasický textil XS - XXL.

aktualni

Jak vybírat?

Nejdříve se přesvědčte, jestli vám vybraný kousek sedí, neměly by vylézat faldíky, protože v těchto místech vás podprsenka při běhu může dřít. Zajímat vás bude také spodní lem, vsuňte pod něj po celém objemu dva prsty, pokud se vejdou a nic nepřebývá, velikost je správná.

Některé podprsenky mají ve spodním lemu integrovaný silikonový proužek, který přilne k tělu, a tak se na hrudníku nic nehne, což je přesně to, co hledáte. Zkontrolujte ramínka: pro běh jsou lepší spíše ta široká, která se nedají posouvat, tak bude hmotnost vašich vnad lépe rozložená. Pokud máte menší prsa a chcete naopak něco přidat, směle vyberte podprsenku s měkkými vycpávkami.

Test pohybem

Samozřejmě nebudete jen tak stát a porovnávat, jestli se barva podprsenky hodí ke zbytku vašeho oblečení, ale taky si budete chtít trochu zaskákat, kroužit rameny, napodobit běh, abyste si tak představily, jak se bude podprsenka chovat při pohybu.

Jakou má běžecká podprsenka životnost?

Podprsenku, kterou jste si koupily na běh, můžete používat také na rychlejší aerobní aktivity, jako je zumba nebo funkční trénink. Nejlepší je prát ji jemně v ruce po každém použití, tak se vyvarujete nepříjemného zápachu, který se může v materiálu udržet po dlouhou dobu. V pračce perte sportovní materiály ždy odděleně, pomocí speciálního pracího prášku na sportovní oblečení, nepřidávejte aviváž (snižuje funkčnost vláken) a perte na 40 stupňů anebo ručně pomocí teplé vody a trochy prášku.

Kdy je čas náš oblíbený kousek vyměnit? Pouze tehdy, když už nesedí tak, jako dřív, když začne odstávat a ztratí pružnost. Kvalitní podprsenka by měla, při šetrném praní, vydržet zhruba 2 roky nebo více. Samozřejmě záleží také na četnosti používání. Pokud si nakupíte dvě podprsenky najednou, tak vám obě dvě vydrží delší dobu, protože je budete střídat.