Zásady běhání ve vedru

Horko by nemělo být důvodem proč by zdravý člověk vynechával běžecké tréninky i když běhání při vysoké teplotě je velká zátěž pro náš organismus. Když se chce všechno jde, stačí trochu zpomalit, pořádně se hydratovat a znát pár zásad, kterými si běh odlehčíme.

Běhejte ráno a večer

Během letních měsíců je nejlepší běžecká doba ráno a večer, kdy nejsou teploty tak extrémní. Při běhu na poledním slunci hrozí přehřátí, dehydratace, spálení kůže a rychlé vyčerpání.

Zpomalte

Při vysokých teplotách se tělo ochlazuje hůře, pomozte mu tím, že uberete rychlost a budete trénovat spíše vytrvalost. Na trénink tempa zkuste najít klimatizované fitko s běžeckým pásem.

Zvolte správnou trasu

Je vaše oblíbená běžecká trasa příliš slunečná? Podaří-li se vám objevit nový okruh složený z lesních pěšinek, nebo alespoň z poloviny zastíněných úseků, máte vyhráno.

Pijte celý den

Vypít půl litru vody před vyběhnutím vás nezachrání. Hned po ránu bychom měli vypít velkou sklenici vody a potom každou půlhodinu dvoudecku čisté vody. Na pití se rádo zapomíná, proto je nejlepší si hromadu vody nachystat už ráno k pracovnímu stolu.

aktualni

Oblečení

Volte oblečení z chladivého funkčního materiálu, nejlépe s ochranným UV faktorem a to především pro dlouhé běhy, věřte, že tuto investici zpětně oceníte. Až budete oblékat v horku šortky, myslete na to, ne vždy kratší znamenají lepší a s odřenými stehny lepší výkony nepodáte. Délka nohavic by měla být alespoň nad kolena.

Běžecké boty

Goretexové černé těžké běžecké boty s pořádnou českou ponožkou do vedra prosím ne. Myslete i na svoje nohy a pořiďte si jeden pár lehkých světlých a prodyšných běžeckých bot.