Pivo před během nebo po něm?

Problematika pití alkoholických nápojů při sportu? U běžců máme opět příznivce i odpůrce. Jak tomu ve skutečností je s alkoholem před a po běhu? Prospívá nebo naopak škodí?

Nic se nemá přehánět a tak i zde záleží, kolik jakého alkoholu vypijeme a kdy. Záleží dále na pohlaví, váze a individuálních odlišnostech, kdy jednoho člověka může malá dávka alkoholu „nakopnout“ a jiného „uspat“. Nejčastěji užívaným druhem alkoholu při běhání je bezesporu pivo. Málokdo má před či po běhu chuť na tvrdý alkohol. Mnozí lidé si jej oblíbili jako nápoj na zahnání žízně. Ať už sportujeme či ne, denní doporučený strop alkoholu je do 2 jednotek pro muže, do 1 jednotky pro ženy, přičemž jednou jednotkou rozumíme 10 gramů etanolu. Obsah etanolu je v alkoholových nápojích značně odlišný. Půllitrové dvanáctistupňové pivo obsahuje přibližně 10 gramů etanolu (2 jednotky).

Výhody

Pivo obsahuje velké množství vitamínu B, který má pozitivní účinky na nervový a imunitní systém, je součástí kožních derivátů a podílí se na energetickém metabolismu. Po zátěži se dobře hodí k doplnění minerálních iontů (sodík, draslík, hořčík a další). Pamatujte však na to, že ačkoliv vám pivo pocitově žízeň zažene, jakýkoliv alkohol působí močopudně, tím pádem tělo odvodňuje. Pokud si radost z dobytí cíle nedokážete jinak než s pivem představit, zkuste raději zvolit jeho nealkoholickou verzi nebo nejprv doplnit tekutiny vodou a později si dát pivo.

aktualni

Nevýhody

Alkohol má sedativní účinky na nervový systém, čili pití alkoholu před během sníží vaši výkonnost. Dále negativně působí na kontraktilitu srdečního svalu a snižuje schopnost jater syntetizovat glukózu. Alkohol je zdrojem velkého množství energie. Pokud však po sportovním výkonu poskytnete místo energie z jídla tělu energii z alkoholu, tato nemůže být využita pro ukládání do svalového glykogenu. Požití alkoholu po zátěži také brzdí regenerační procesy. Naše tělo totiž alkohol vyhodnocuje jako jed a zastavuje regenerační procesy do doby, než veškerý alkohol eliminuje z těla. Pokud tedy zatížíte po výkonu játra větším množstvím alkoholu, bude regenerace trvat mnohem déle.

Závěrem se tedy nedá jednoznačně říct, zda převládá pozitivní nebo negativní účinky. Pokud si občas po běžeckém tréninku dopřejete jedno či dvě piva, ničemu neuškodíte, pokud jich po maratonu nebo před ním vypijete 10, zcela určitě převládnou negativa.