Běhat na lačno či ne?

Jedna otázka, množství znalců a minimálně dvě správné odpovědi.

Když odpůrci lačného běhu nasadí běžecké boty už ráno před snídaní, jsou pro ně první minuty běhu utrpením, mají těžké nohy a sotva lapají po dechu. Tvrdí, že jejich tělo trpí po celonočním nepřijímání potravy deficitem energie, protože tělesné orgány ji spotřebovali i včetně glukózy kolující v krvi. Hladinu tohoto cukru se tělo snaží držet stálou, proto ji celou noc doplňuje ze zásob glykogenu uložených v játrech. Svalový glykogen, který tvoří při aerobní zátěži hlavní zdroj energie, byl sice spotřebováván minimálně, ale i tak je jeho úbytek znát.

Osm hodin bez jídla údajně stačí, aby tělo začalo šetřit zásoby svalového glykogenu a začalo při zátěži upřednostňovat tuky, jako primární zdroj energie. Jejich spalování však probíhá mnohem pomaleji než je tomu u sacharidů. Když tedy při běhu nalačno tělo spaluje více tuků než jindy v průběhu dne, mohlo by se zdát, že je trénink před snídaní ideálním řešením pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Podle rozsáhlého průzkumu, který vypracovali vědci z University of Georgia, to však neplatí – dokonce je tomu naopak. Zkoumali obsah tuku v těle sportovců a jejich výkonnost v závislosti na jejich stravovacích zvyklostech. Běžci, kteří jedli pravidelně, konzumovali menší porce a energetický příjem pravidelně navyšovali v době před a po zátěži, měli v těle méně tuku, více svalové hmoty a vyšší výkonnost. Sportovci, kteří vynechávali snídani, často sportovali nalačno a navyšovali energetický příjem v závěru dne, měli mnohem vyšší procento tělesného tuku a k tomu vykazovali nižší fyzickou i mentální výkonnost.

Navíc: pro náš nervový systém je výhradním zdrojem energie cukr. Proto je důležité udržovat si specifickou a vyrovnanou hladinu krevního cukru. Hladoví lidé jsou podráždění, nervózní a nesoustředění.

Pokud budete nízkou hladinu krevního cukru ignorovat, přinutíte tělo k nouzovému řešení, že začne čerpat zásoby svalového a jaterního glykogenu. Pokud se ráno nenasnídáte, nezískáte energii pro mozek a zároveň nemáme dost cukru, aby mohlo docházet ke spalování tuku. Tělo je nuceno odbourat zásoby cukru ve svalech a někdy může sáhnout až na poslední zdroj energie, svalovou bílkovinu.

Nesnídat není ideální, proto pokud máme naplánovanou sportovní aktivitu velmi brzy a začínáme s ní prakticky chvilku po probuzení, není vhodné sníst běžnou snídani, zároveň není ani ideální nesnídat vůbec. Je potřeba tělu dodat alespoň menší množství lehce stravitelné energie, která nezatíží trávení. Jídlo by mělo být sacharidové povahy. Můžeme zvolit například půlku banánu, malou výživnou tyčinku, kousek bábovky nebo dvě lžíce ovesných vloček.

aktualni

Běh nalačno má ale i své zastánce, kteří tvrdí, že zlepšuje schopnost těla pálit tuky, ale také podporuje tvorbu svalového proteinu pozitivně působícího na citlivost na inzulín. Lidé, kteří při cvičení cukry doplňují, si vyvinou odolnost na inzulín a začnou cukry z krve více ukládat (do tuků) místo, aby je využívali jako zdroj energie. Vyčetli to ze studie publikované v Journal of Physiology. Podle vědců, kteří práci zveřejnili, je trénink nalačno mnohem účinnější.

Názorů, příznivců, odpůrců a studií bylo, je a bude habaděj, nezbude nám tedy, než to sami na sobě otestovat a spolehnout na svou hlavu.