Cooperův test aneb kolik uběhnete za 12 minut

Jak měřit své běžecké schopnosti? Cooperův test je jednoduchým způsobem, jak své běžecké pokroky sledovat a svými lepšícími se výsledky se dále motivovat. Jste-li začátečník nebo pokročilý běžec, určitě si tento test udělejte v rámci tréninku, později budete rádi, že máte pro srovnání tato historická data.

Cooper test navrhl pro americkou armádu a spočívá ve dvanáctiminutovém běhu po rovině konstantním tempem bez sprintů a kolísání. Cílem je samozřejmě běžet na maximum a uběhnout co nejdelší vzdálenost. Pomocí tabulek (níže) následně dle uběhlé vzdálenosti, věku a pohlaví test vyhodnotíte.
 
aktualni
 
A jak Cooperův zátěžový test vznikl?
 
Kenneth H. Cooper, doktor medicíny a plukovník u letectva, se zabýval vlivem zátěže na lidské tělo. Schopnost rychle a dlouho běžet vypovídá hodně o lidské fyzické zdatnosti a proto navrhl v roce 1968 tento test tak, aby byl splnitelný a zároveň tělo patřičně prověřil.
 

Na Cooperův test se připravte obutím dobrých běžeckých bot a pohodlného oblečení, stejně jako když jdete cvičit nebo běhat. Před zahájením testu je velmi vhodné se rozcvičit a rozběhat. V jeho průběhu je důležité držet stálou rychlost. Začátečníkům může zvolení správné počáteční rychlosti působit potíže. Vyběhněte rychle, tak abyste zvládali 12 minut rychlého běhu a na konci se cítili zcela vyčerpaně.

Znáte vaši VO2 max?

S naměřenou uběhlou vzdáleností z Cooperova testu VO2 max spočítáte jednoduše dle následující rovnice:

 

VO2 max = (naměřená vzdálenost v metrech – 504,9) / 44.73

 

Cooperův test tabulka