Naložte své svaly po běhu do vany

Uvolňující efekt horké vany zná každý běžec i neběžec. Teplé koupele s blahodárnými účinky využívali starověké civilizace od nepaměti. Takzvané mokré teplo nelze doporučit při zatuhlých svalech a kloubech pokaždé, avšak když už se pro uvolňující lázeň rozhodnete, vytěžte z ní maximum. Tak hurá do koupelny a namixujme si tu správnou lázeň s širokým spektrem léčivých účinků pomocí bylinných odvarů, solí a esenciálních olejů. Stačí pár kapek a vaše tělo i mysl budou chrochtat blahem.

Sůl

Nejen pohádkoví králové museli nakonec uznat, že sůl je nad zlato a v obohacování koupele to platí stejně. Sůl spolu s teplou vodou uvolňuje klouby i svaly, prospívá kůži a působí očistně na celý organismus. Dnešní doba nám umožňuje naložit se do nepřeberného množství druhů soli, té z Mrtvého moře, termální či himalájské a atd. Každá má specifické složení a také účinky. Staňte se na chvíli alchymistou a soli kombinujte. Moderní a doporučovanou je tzv. hořká neboli epsomská sůl, teď už běžně dostupná v lékárnách. Její roztoky pomáhají zmenšovat otoky, využívají se k léčbě bolavých svalů, k celkové relaxaci, odstranění toxinů z těla a navíc harmonizují pH.

Bylinky

Solné koupele nejlépe obohatíte a navoníte v bylinkami, které volte podle toho, jaké požadujete účinky. Abyste je sami nemuseli sbírat, nabízí se kvalitní esenciální a éterické oleje, nebo klasické bylinné odvary ze zakoupených sušených směsí. Olejíčku stačí na koupel několik kapek a výrazněji vaši lázeň provoní, odvaru je potřeba větší množství, ale svému účelu poslouží dle mého názoru lépe. A jaké bylinky volit? Levandule zmírňuje fyzické i psychické napětí, příjemně ukolébává ke spánku a pomáhá proti křečím i revmatickým bolestem. Rozmarýn uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, podporuje totiž jejich prokrvení. Uleví od bolesti a navíc příjemně voní. Snadné využití nabízejí na trhu také běžně dostupné soli se silicemi arniky, která regeneruje kůži, ale sportovce asi více zajme její účinek na uvolnění namožených svalů a bolavých kloubů.

aktualni

Kořeny a koření

Namoženým svalům uleví také koupel z jedlového jehličí. Zhruba kilogram jehličí nadrobno nakrájejte a přelijte pěti litry vody. Po dobu 24 hodin louhujte, a pak dvě hodiny povařte. Po scezení přidejte odvar do koupele o teplotě 35 °C.

Jehličnatou koupel doporučující i odborníci na slovo vzatí. „Bolesti pohybového aparátu velmi úspěšně zahání aromaterapie. Pro uvolnění bolavých svalů si můžete připravit příjemnou jehličnatou koupel. Do 1 decilitru mléka přidejte 5 kapek bio éterického oleje z borovice kleče. Směs rozmíchejte a nalijte do napuštěné vany s teplotou vody kolem 37 – 38 °C. Během 20 minut léčebná lázeň odplaví metabolity z namožených svalů a vrátí je zpět do formy,“ radí aromaterapeutka.

TIP na závěr

Jestli se vám v běžeckých botách zapařují nohy a trpíte na mykózy, vyzkoušejte pravidelné lázně nohou se šalvějí lékařskou. Kromě desinfekčních účinků také změkčí zrohovatělou kůži.