Jak utéct otravnému hmyzu

Hlavní a celodenní náplň práce hmyzu je bezesporu číhat na běžce a co nejefektivněji jim kazit sportovní pohodu. V zimě to pohoda je, avšak s prvním sluncem a teplem vdechnete mouchu, vosu nestihnete vyhnat z trička a roj komárů vám připomene, co je svědění. Zcela se hmyzu vyhnout nelze a ačkoliv vám budou naše rady asi k ničemu, pár jich pro vás máme :)

Běhejte rychle

Komáři jsou pomalí, jejich rychlost překračuje 2km/h jen pokud jim fouká do zad. Moucha je oproti komárovi sprinter, ta letí až 8km/h, ale i tu dokážeme ve vytrvalostním běhu porazit. Jako benefit musíme však uvést, že nám hmyz někdy pomůže k nechtěným intervalovým tréninkům. Rada na závěr - pokud nechcete poštípat vůbec, vyčurat se musíte doma.

Neoblékejte se svítivě

Když bude vaše běžecké oblečení svítit více než okolní věci, žádné hejno much vás zaručeně nepřehlédne. Fosforově žluté tričko je pro komára něco jako červený hadr pro býka. Zůstat viditelný pro řidiče je však dobré, proto místo svítivého oblečení volte alespoň reflexní.

Neběhejte kolem rybníka

Odkloňte svou trasu od rybníků, bažin a pomalých řek, kde se komáři drží. Také vysoká tráva je plná klíšťat, proto se ji snažte vyměnit za podklady bez známek života hmyzu. Víme, že asfalt není ideální pro všechny běžce, ale kdo se bojí hmyzu, ocení i tvrdý povrch.

aktualni

Nepoťte se :)

Pokud patříte ke šťastlivcům, kteří se příliš nepotí, tak přesně na vás se klíště udrží lépe, než na zasmrádlém zapoceném jedinci :) Pot teplo a vlhko, to je kombinace po které sáhne každý krvežíznivý hmyz, navíc vydechujeme kysličník uhličitý a to je pro komáry také znamení k hostině. V tomto bodě žádnou radu nemáme, snad jen běhat s někým, kdo bude pro komára větší pochoutkou než vy.

Vyhněte se hmyzí špičce

Komáři a mušky se rojí v ráno, kdy ještě není horko a večer nad vyhřátými cyklostezkami. Běhat však v poledne na slunci nebo v noci po tmě není rada nad zlato. Kdo však hmyz nesnese, nějak to vymyslí.

Dýchejte nosem

Chloupky v nose většinu vetřelců zastaví, proto dýcháním nosem minimalizujete pravděpodobnost nepříjemného vdechnutí polétavého hmyzu. Moucha v dýchacích cestách není extra zábava a zažil to určitě každý z nás. Kašlání, modlení se, aby to nebyla vosa, další hodina nepříjemného pocitu a zkažený sportovní zážitek.

Běh v dešti

Jedni vás budou mít za drsného běžce, jiní za... ne úplně drsného;) Zkuste raději repelent...