Jak poznat neoriginální běžecké boty

K napsání tohoto článku mě vede osobní zkušenost s nákupem „ kvalitních značkových“ bot.

Vzhledem k faktu, že jsem v loňském roce zakoupil dvoje originální běžecké boty, Salomon Speedcross 3 GTX a Mizuno Wave Rider 17, za nemalé peníze, byl jsem poměrně rozladěn, když mi kamarád řekl, že Speedcrossy, za které jsem zaplatil 3699Kč se dají pořídit bez problémů za 40 dolarů a Ridery 17 se pohybují okolo 35 dolarů. Leckdo by nezůstal v dobré náladě…

aktualni

Na základě těchto informací jsem začal zkoumat, kde jsem udělal chybu. Prošel jsem velmi důkladně ebay.com, aliexpress.com, aukro.cz, bazos.cz a nestačil jsem se divit. Opravdu se tyto boty dají koupit za velmi příznivou cenu. Proto jsem se rozhodl, že si tyto boty koupím znovu v jiných barevných kombinacích za zlomek ceny, kterou jsem zaplatil dříve. Varianty byly jen dvě. Buď budu mít další skvělé boty za super peníze, nebo padělaný šunt, ve kterém budu tak maximálně šlapat na pedály v autě. Bohužel, druhá varianta se ukázala jako pravdivá. Níže popíši, jak celý podvod s padělky funguje i v roce 2015. A to jsem si myslel, že doba, kdy se logo Nike nebo Adidas kreslilo fixem na tepláky už je pryč.

Ebay.com, aliexpress.com

U takto prezentovaných modelů se jedná jednoznačně o padělek. Zdroj Aukro.cz

1_1

Tyto servery jsou zahlceny stovkami nabídek asijských prodejců, kteří skutečně nabízejí ony boty za perfektní ceny a tvrdí, že se jedná o originální zboží. Dokonce se nestydí používat fotky originální obuvi pořízené přímo výrobcem. Někteří používají fotky své vlastní. Klobouk dolů, že mají odvahu nafotit falešné kusy i v detailech, kde při pozorném prozkoumání je vidět umazání od lepidla, křivě připevněné logo, nedoléhající mezipodešev na podešev atd… Pravdou však je, že těchto vad si člověk všimne, až když přesně ví, jak a kam se podívat.

Aukro.cz, bazos.cz

Situace je stejná. Jen s tím rozdílem, že veksláci a drobní podvodní obchodníčci si na zboží přihodí v průměru 500Kč a prodávají jako by se nechumelilo. V popisech zboží běžně píší, že je to tak levné, protože jim boty poslala teta z Ameriky a jim se nelíbí, nebo že boty jsou jim malé a chtějí jinou velikost, ale krabici už vyhodili a proto vám je pošlou v černém pytlíku, popřípadě se přiznají dopředu, že boty přijdou ve zmačkaném pytli přímo z továrny (rozumějte sklep kde se kompletují nakradené komponenty) a proto je cena tak dobrá, že se neplatí zbytečnosti jako krabice, daně, clo….. bla, bla.

Zde uvádím uživatelská jména některých šmejdů na Aukru, kteří vám rádi prodají tento šmejd.

Krizak10, lukaspekny, hajecek00 a desítky dalších.

Aukro mě zklamalo absolutně. Na oko velmi dbají na to, aby se u nich prodával jen originál, ale opak je pravdou. Je jim úplně jedno co se prodá, hlavně že prodá. Mají z prodeje přece provizi. Na mail ve kterém jsem jim pečlivě vyselektoval stoprocentní podvodníky, mi sdělil, že to prověří a že dělají maximum. Popravdě, nestalo se nic.

Teď už ale k samotným výrobkům. Boty jak Mizuno Rider 17, tak Salomon Speedcross 3 jsem objednal z Aliexpressu, kde byla nejlepší cena a největší výběr. Platil jsem pomocí platební brány kreditkou. Boty dorazily cca po dvaceti dnech od objednání v černém zmuchlaném pytli.

Po rozbalení jsem si všimnul poměrně silného chemického pachu použitého lepidla, takže boty jsou první týden v zájmu zdravé kůže na nohách nenositelné. Při porovnání s originálem, jsou napodobené Salomony těžší na jedné botě o 22g a Mizuna dokonce o 38g!!!

Lepidlo je prostě všude!

Všechny lepené části nesou stopy přesahujícího lepidla. Na originálních botách nic takového není.

2_1

O tom z jakých materiálů jsou napodobeniny vyrobeny nechci spekulovat, ale jsou jednoznačně jiné na první pohled. Všude odstávají nitě a šití je celkově méně precizně. Velký rozdíl je taky ve vnitřním vystlání boty, které je u padělků neforemné a tlusté. Rozdílů je opravdu na první pohled málo, ale při podrobném zkoumání člověk zjistí, že si koupil opravdu jen smrduté těžítko.

Vnitřní vystlání boty je tragické obzvláště v oblasti paty a Achillovy šlachy.

3_1

Technologie:

O tom jestli jsou padělky aspoň vyrobeny se stejnými technologiemi jako originály nejlépe hovoří následující obrázek na kterém je vidět na originální botě prvek tlumení SR Touch, který je zasunut pod patou, avšak na padělku si výrobce moc hlavu nelámal a tento technologický prvek jen nakreslil.

4

Nejtragičtější zjištění o kvalitě tohoto podvrhu, se ale odehraje po obutí a vyzkoušení bot při chůzi, v momentě kdy se rozběhnete, ztratíte poslední iluze. Pokud srovnám úroveň tlumení, tak u padělku mám pocit jako bych běžel po pružném spárovacím tmelu na okna.

Na co si dát pozor:

  • Podezřele nízká cena
  • Veškeré aukční weby
  • Nekvalitní fotografie výrobku
  • Dlouhá dodací doba cca 20dní (i když někteří v ČR mají již padělky i skladem)
  • Zboží bez krabice
  • Prodejce prodává vice kusů „zaručených originálů“ a u všech mu nesedí velikost

Doporučení je pouze jedno: