Jak jsem hravě shodil 20kg za rok

To, že když chceme shodit nějaká ta kila, musíme mít větší výdej energie než příjem, ví už dnes každý. V praxi se ale každý taky dobře nají, napije alkoholu a s tím pohybem to taky není vždy podle našich novoročních předsevzetí. Já sám jsem si prošel deseti lety NEÚSPĚŠNÉHO shazování a na okolí už jsem musel působit jako neustálý "dietář" s nulovými výsledky. 

Cca před rokem jsem si však našel cestu, které říkám "TŘI PRAVIDLA" a podělím se s vámi o své poznatky radši hned, než zase přiberu a nebudu mít o čem psát :)

Tři pravidla, které už déle než rok držím jsou:

  1. ráno aktivita (zpravidla 8km chůze s hůlkami, nebo 5 až 10km běh)
  2. dopoledne půst (jeden proteinový nápoj po ranní aktivitě si povoluji - alespoň 80% proteinu)
  3. první jídlo dne je VELKÝ zeleninový salát s kuřecím masem

Ráno aktivita! Každé ráno! Vstanu z postele a každý den hodinu až dvě dělám pohybovou aktivitu s cílem spálit zásoby energie (glykogenu), kterou jsem tělo naplnil předchozí den odpoledne. Nemusí to být nic závratného, stačí hoďka a půl chůze z hůlkami nebo půl až hodina běhu.

Dopoledne půst. Krom jednoho proteinového nápoje po ranní aktivitě až do oběda nic nejím a potom jím dle přerušovaného půstu do 20:00, čili během 8mi hodin denně jím a 16 hodin nejím (20:00 - 12:00). Tady mezi ranní aktivitou a obědem tvořím tělu prostor celé dopoledne spalovat tělesný tuk. 

První jídlo dne je oběd a to je VŽDY ZELENINOVÝ SALÁT. Nejpříjemnější pravidlo je tohle, protože na oběd už mám opravdu hlad a i ZELENINOVÝ salát přijde k chuti. Já si jej dávám vždy s kuřecím masem a pálivou asijskou omáčkou Sriracha. Salátem se pořádně zaplníte a zkrátíte tak dobu, kdy budete ještě dnes jíst a budete jíst méně zdravě. Neznamená to však, že odpoledne můžete sníst celý dort, jezte rozumné potraviny v přiměřeném množství a vždy radši bílkoviny a tuky, než sacharidy.

Princip je tedy jednoduchý. Ráno spálíte glykogen a do oběda potom spalujete větší množství tuku, protože do jeho zásob tělo musí sáhnout, když dochází primární zdroj energie. Na oběd velké množství nízkokalorického jídla a odpoledne to samozřejmě dle vlastního svědomí také nepřehánějte. Ranní aktivitou zrychlíte metabolismus a zároveň opět spálíte energii z předchozího dne.

Mě osobně tento životní styl vyhovuje, ráno netrpím hlady a mám dost sil na ranní aktivitu. Vydržet nejíst do oběda mi dělá menší problém než nejíst večer. Každému to vyhovovat nemusí a taky netvrdím, že to všem přinese zázračné výsledky. Pokud jste ale dočetli až sem, určitě stojíte o to pár kil shodit a proč to tedy nezkusit.

aktualni