Jak běžet dál s puchýřem

Když se puchýř v běžeckých botách objeví, nejlepší je přestat běhat a počkat než se sám uzdraví. Když však trénujeme na závod, nebo hubneme, potřebujeme běhat dál. Pokud se vám puchýře dělají často, je čas zvážit nákup nových běžeckých bot.

S absorbováním a odpařením přebytečné vlhkosti v botě, klouzání s třením vám pomohou kvalitní běžecké ponožky. U běžeckých bot je hlavní, aby vám neklouzaly, což právě při opakování vede k oděru a tím i vytvoření puchýře. Pokud jste učinili všechny tyto preventivní kroky a puchýře se stále objevují, udělejte vše, abyste eliminovali bolest a případné další poškození.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

  • Náplast na puchýře
  • Jehlu
  • Oheň nebo alkohol
  • Antibiotickou mast

Okamžitě se při běhu zastavte, jakmile si uvědomíte, že máte puchýř. Čím déle budete běhat s puchýřem, který nebyl ošetřen, tím hůř se pak léčí.

Sundejte si ponožky a boty a zkontrolujte si nohy.

Zakryjte menší puchýře větší náplastí na puchýře, které se prodávají v lékárnách nebo na internetu. V nouzi můžete použít i klasickou velkou náplast.

U velkého puchýře použijte sterilizovanou jehlu na propíchnutí. Jehlu stačí pár minut podržet v plamenu nebo namočit do alkoholu. Poté propíchněte puchýř a nechte kapalinu vytéct.

Aplikujte antibiotickou mast na puchýř a zakryjte jej obvazem či náplastí.

Vyměňte běžecké ponožky i boty za nové či jiné.

Běhejte na krátké vzdálenosti až do určité úrovně bolesti. Je pravděpodobné, že bolest rychle odezní, i když určitá úroveň nepohodlí určitě zůstane. Pokud to bolí hodně, tak si dejte pauzu a počkejte, až se puchýř vyléčí.

aktualni

TIPY NA ZÁVĚR

Vyhýbejte se nošení bavlněných ponožek. Zadržují vlhkost a mohou zvýšit šance na vytvoření puchýře. V případě, že bolest přetrvává nebo pokud krvácíte, poraďte se s lékařem.