Hodně běháte? Hodně odpočívejte!

Jistě uznáte, že běhat rychle a správně je pořádná dřina. Pokročilí běžci to ví a kolikrát si myslí, že když neabsolvují trénink v určitém tempu nebo délce, tak se to ani nepočítá. To se ale přepočítávají! V praxi platí jasné pravidlo, chceme-li být opravdu dobří, musíme být mistry odpočívání a regenerace.

K poctivému tréninku patří poctivý odpočinek. Chceme-li natrénovat běžeckou rychlost, ne všechny naše tréninky musí být skutečně rychlé. Trénink rychlosti má své nezastupitelné místo, ne však každý den. Každodenně nebo "každotréninkově" stojíme před stejným rozhodnutím: "Mám dnes běžet rychleji, pomaleji, nebo ve stejné rychlosti? Pokud vždy zvolíme rychlý běh, může to naši rychlost naopak zbrzdit.

Naběhnout objemy v nižších rychlostech je důležité pro postavení solidních základů, trénink rychlosti si schovejme až přijde jejich čas. Myslete také na to, že naše rychlost běhu se nelepší ve dnech, kdy máme rychlostní tréninky, ale tělo pracuje na svém sebezdokonalování až v hodinách a dnech následujících, během fází spánku, odpočinku a relaxace.

Buďte na sebe přísní a po tréninkových dávkách si naordinujte nucený odpočinek. Právě to jsou totiž ty chvíle, kdy se naše tělo skutečně adaptuje na větší zátěž.

aktualni