8 základních etických pravidel při běhání

Ať už běháte po chodnících, silnicích, cyklostezkách nebo nezpevněných pěšinkách, existuje několik nepsaných pravidel, kterými by jste se měli řídit, aby byl váš běh bezpečný a zároveň pohodlný i pro všechny okolo.

  1. Nezabírejte celou cestu

Pokud běžíte ve skupině, neběhejte více než dva vedle sebe a to pouze v případě, že zanecháte dostatek místa na to, aby vás mohli ostatní účastníci předběhnout nebo předjet. Při běhání na velmi rušné oblasti, oželte možnost popovídání si s kamarádem vedle sebe a běžte za sebou, sami dobře víte jak je nepříjemné když potkáte dvě maminky tlačící kočárky vedle sebe na úzké stezce.

  1. Buďte opatrní při předbíhání ostatních

Vždy se nejprve přesvědčte, že nejste předjížděni nebo předbíháni někým za vámi. Je to v podstatě to samé jako předjíždění v autě, kde by jste se také měli podívat nejprve do zpětného zrcátka.

  1. Respektujte místní pravidla

Pokud jdete běhat do areálu například nějaké školy popřípadě na hřiště sportovního klubu, vždy se seznamte s místními pravidly nebo návštěvním řádem. Předejdete tak nepříjemnostem s provozovatelem nebo s místními domácími. Pokud žádný takový řád není, snažte se přizpůsobit místním zvyklostem jako např. dodržovat dráhy vymezené pro pomalejší běžce atd… většina věcí lze velmi snadno odpozorovat.

aktualni

  1. Necinkejte

Zní to směšně, ale pokud běžíte se svazkem klíčů v ruce, může to obtěžovat další běžce ve vašem okolí.

  1. Ujistěte se, že slyšíte

Musíte být schopni slyšet dění okolo vás, jako například zvonek cyklisty, rachot kolečkových bruslí blížících se zezadu nebo výkřiky jako „ pozor pes“ atd… Obecně není úplně nejlepší nápad běhat se sluchátky po venku. Pokud si ale opravdu nedokážete běh bez hudby představit, nastavte hlasitost na nižší úroveň, popřípadě nechejte jeden špunt z ucha vytažený.

  1. Nezastavujte náhle uprostřed běhu

Pokud potřebujete zastavit z jakéhokoli důvodu, ať už kvůli zavázání tkaniček nebo kvůli protažení, pozvolna snižte rychlost a odeberte se na kraj cesty nebo mimo ni. Předcházíte tím opět kolizi s lidmi za vámi.

  1. Rozhlížejte se

Zní to až triviálně, ale vždy při jakémkoli křížení cesty, zvedněte hlavu a pořádně se rozhlédněte, nikdy nespoléhejte na to, že si vás ostatní musí všimnout a dají vám přednost.

  1. Nedělejte nepořádek

Pohazovat cokoli podél vaší trasy je nepřípustné, a to počínaje rozložitelnými slupkami od banánů až po nemyslitelné PET láhve. My jsme přeci běžci, slušní lidé a půjdeme příkladem.