Běhat či neběhat při menstruaci?

Tuto problematiku mezi sebou ženy rozvádějí dnes a denně. Odborníci říkají, že principiálně to nevadí, čili ve zkratce lze odpovědět, že je to jen na vás. Pokud Vám to není nepříjemné, klidně běhejte.

Každá žena se totiž s menstruačními bolestmi vypořádává jinak. Může ale běh při menstruaci ženskému organismu škodit?

„V principu běh nevadí,“ říká porodník a také bývalý atlet. „Není ale optimální kvůli běhu posouvat menstruační cyklus tabletami.“

Ženy často trpí bolestmi břicha. Mnoho běžkyň však uvádí, že vlivem lehkého běhu ustupují nebo dokonce mizí úplně – mírnější jsou i doprovodné neduhy jako jsou bolesti zad, migrény či změny nálad. Běh může zmírnit bolesti podbřišku i díky endorfinu, tento hormon utišující bolest se při něm vyplavuje do těla.

Většina odborníků i laiků se však shoduje, že menstruace je období, kdy by běžkyně měly především poslouchat své tělo. „Ženy by měly hlavně dodržovat pitný režim a dbát na osobní hygienu,“ doplňuje ještě.

aktualni

Fakta:
– tělo se při běhu prohřeje. Při sportu začne cirkulovat krev, svaly se prohřejí a uvolní. Bolest zad i dělohy díky tomuto může ustoupit.
– vyplaví se hormony Endorfiny, serotonin. I tyto nám pomáhají zvládnout bolest.
– zklidní se mysl. Mají na to vliv jednak právě hormony, jednak dobrý pocit, že jste pro sebe něco udělala.
– tělo rychleji splaskne. Rozproudí se lymfa a tělo se rychleji zbaví zadržené vody.


Pokud však trpíte opravdu velkými bolestmi, žádné vytrvalecké tréninky rozhodně neplánujte ‒ bude pro vás vhodnější chůze nebo zkuste zvládnout alespoň krátké úseky proložené chůzí. Tělu to rozhodně prospěje.

Sledujte ale své tělo v případě, že se vaše menstruace nedostaví. Ano, můžete čekat miminko – to je ta lepší zpráva. Amenorea je ta horší. Dlouhodobá absence menstruace u žen se objevuje většinou před menopauzou jako přirozená reakce na ztrátu ženských hormonů. Problém ale existuje i u mladých a zdravých dívek. Podle odhadů potkají poruchy menstruačního cyklu v některém období života až polovinu běžkyň.

Zůstanete-li během svých dnů raději doma, není důvod, abyste se kvůli tomu na sebe zlobily. Běhání je stav mysli. Budete-li se při něm cítit dobře, bude vás bavit. Pokud se na běh necítíte, není dobré zbytečně riskovat.