Běh v chladném počasí, zimě a mrazu

U každé pohybové aktivity je potřeba při oblékání dbát na individuální zvláštnosti každého z nás. Přihlédnout musíme především k teplotě a vlhkosti vzduchu, svému zdravotnímu stavu a úrovní naší kondice.

V čem tedy vyběhnout?

Nejlepší volbou pro tvrdý, zmrzlý nebo sněhový podklad bude běžecká obuv s hrubším vzorkem podrážky, ta je navíc vyrobená z materiálu s lepší přilnavostí k povrchu než silniční běžecká obuv. Oblečení by nemělo být extrémně teplé, ale ani moc tenké nebo dokonce profukující v oblasti beder. Zároveň by vám nemělo v běhu překážet. Materiál volíme prodyšný, který dobře odvádí vlhkost, což zamezuje nadměrnému přehřátí i prochlazení. Pokud je opravdu velký mráz, měli bychom vrstvit. Jako spodní vrstvu použijeme funkční prádlo a navrch vrstvu, která nás ochrání před větrem a vodou. V mrazech doporučujeme teplé ponožky nebo podkolenky.

Jak se chránit před prochladnutím?

Důležité je řádné rozcvičení před samotným během. Dále bychom si měli dát pozor na některé části těla, jako jsou např. achilovky, klouby, bedra, ruce, krk, hlava (dutiny), dýchací cesty, akrální části těla (prsty, ušní boltce, brada) které jsou náchylné k prochladnutí.

aktualni

Zajímavostí je, že hlava a zátylek jsou místa, jimiž uniká až 40% tělesného tepla.

Na všechny části těla již existuje mnoho sortimentu od bezpočtu značek s různými technologiemi, střihy a designem, které vám usnadní váš běh. K základnímu vybavení by mělo patřit: tenčí běžecké rukavice, čepice, čelenka nebo tunel, funkční prádlo (triko nejlépe s dlouhým rukávem), kvalitní ponožky, teplejší elasťáky, funkční mikina, lehká běžecká bunda.

Běh nebo svižná chůze, patří mezi jedno z nejefektivnějších základních pohybových dovedností, které vám zvyšují jak vaši fyzickou kondici, tak i odolnost organismu vůči vnějšímu vlivu, proto by počasí nemělo být překážkou ani výmluvou.