Odřené bradavky při běhu nejsou nutné

Sledujete-li maratonské běžce před závodem, můžete si všimnout, že si někteří přelepují bradavky náplastmi. Když potom pozorujete během závodu ty nezalepené, můžete si v některých případech všimnout krvavých skvrn na dresech v okolí bradavek. Na dlouhých běžeckých tratích jim totiž volné poskakující tričko z nevhodného materiálu prodře bradavky. Je to velmi nepříjemné a bolestivé. Jak svůj hrudník ochránit před touto nepříjemností?

Natření vazelínou

Natření bradavek doporučuje nespočet běžců, přou se jen, který přípravek na ně nanést, aby nepálil, neštípal, nebo nepřinášel jiná utrpení. Obecně se doporučuje čistá lékařská vazelína, kterou koupíte za pár kaček v každé lékárně. Stačí ji jen pořádně vetřít a je to. Tuto ochranu bychom však neupřednostnili před zalepením bradavek. Natření bych volil pouze v případě, že by vám na těle nedržela ani ta nejodolnější náplast.

aktualni

Zalepení bradavek

Tato zaručená metoda ochrany je nejpoužívanější. Nejčastěji se používají zdravotní náplasti, nebo odolná lepící páska. Po nalepení se tričko otírá o náplast a ne citlivou bradavku.

Náplast musí držet

Jak již bylo zmíněno, ne každá náplast dobře drží, zvlášť když se zpotíte, běžíte v dešti nebo máte zarostlý hrudník. Vybírejte z odolných náplastí, které si můžete dle potřeby sami nastříhat na cca čtyřcentimetrové pruhy, lepte na suchou pokožku a pokud jste zpocení, umyjte hrudník mýdlem a pořádně osušte.

Náplasti lepte na bradavky před každým delším během. Někomu se mohou začít odírat již na desetikilometrové trati, ale samozřejmě záleží na zkušenosti každého běžce.

Vhodné oblečení

Mluvíme-li o prevenci, měli bychom se také podívat na to, proč se bradavky rozdírají. Na vině je nevhodné prádlo. Platí to zejména o prádle z dráždivých umělých materiálů. Jsou ovšem běžci, kterým vadí i čistá bavlna. Prádlo tedy vybírejte co nejjemnější.