Brnění a pálení nohou při běhu

Dolní končetiny jsou během nejzatěžovanější část lidského těla, proto se také tyto partie nejčastěji bolestivě ozývají. Brnění nohou patří mezi časté běžecké nepříjemnosti, které jednou za čas postihují snad každého a dokáží znepříjemnit či úplně přerušit trénink. Řešení ale může být úplně jednoduché.

Možné příčiny brnění nohou

Brnění chodidla, nártu, oblasti klenby nebo prstů. Je vám brnění některé ze zmíněných oblastí povědomé? Základem prevence je dělat vše tak, jak se má. Zahříváte se před během, protahujete po běhu, jste v dobré kondici, nemáte velkou nadváhu, stravujete se rozmanitě a přesto se pálení, brnění a bolest pravidelně objevuje? 

Mortonova noha

Může se jednat o problém zvaný Mortonova neuralgie. Základem této nepříjemnosti je příliš stlačené chodidlo a prsty v malé nebo příliš utažené obuvi. Noha a nervy v ní nemají dost prostoru a nepříjemné pálení či brnění je na světě. Při volbě velikosti běžeckých bot myslete na to, že noha na desátém kilometru trasy nezanedbatelně oteče a to je důvodem, proč volíme zpravidla velikost o jedno celé číslo větší. A první pomoc při brnění? Jednoduše si povolte tkaničky v celé délce šněrování, případně vyzujte běžecké boty a nohy protáhněte.

aktualni

Vhodně zvolené boty

Příčinou brnění dolních končetin může být i nevhodně zvolená běžecká obuv. Je dobré vybírat boty vyrobené přímo na běh, na kvalitě nešetřit a nechat si poradit. Pokud to myslíte s během vážně, nezaměřujte se příliš na vzhled bot, jako spíše na to, aby byly vhodné pro váš běžecký styl, nášlap a hmotnost.

Pociťujete-li brnění dlouhodobě, vyhýbejte se na nějakou dobu podpatkům a úzkým špičkám běžných bot a v případě přetrvávajících obtíží navštivte fyzioterapeuta či ortopeda. Žádné problémy neignorujte a bolestivé stavy nepřebíhejte, ať si nezaděláte na vážnější problém.