Typy a členění běžecké obuvi

Silniční tréninková obuv

Silniční tréninková obuv je nejčastější volbou běžců. Vhodná je při použití na hladkých površích, ideálně na chodnících, silnicích či hladkých přírodních cestách. Hodí se ale také na povrchy sportovišť, jako jsou např. běžecké dráhy s antukovým nebo škvárovým povrchem. Tento typ obuvi se vyznačuje zejména svou pohodlností, vynikajícím odpružením i tlumením. Vzhledem ke své popularitě je tato obuv jednou z nejprodávanějších, a proto je k dostání opravdu široký sortiment, kdy konkrétní modely nabízí uživatelům další výhody. Při výběru této obuvi je však nutné pamatovat na to, že není určena do terénu. Materiál této obuvi navíc, vzhledem k jejímu určení, většinou nepatří k nejodolnějším.

Silniční tréninkovou obuv můžeme dále dělit na stabilní, neutrální a obuv s kontrolou pronace.

  • Neutrální obuv se vyznačuje zvýšenou tlumivostí a měkkostí podrážky, což z ní dělá vhodnou obuv i pro běžce s vysokou nožní klenbou, méně pohyblivým chodidlem a pro ty, kteří si nejsou jisti, jaký nášlap mají.
  • Stabilní obuv je díky odolnosti, tlumivosti a podpoře nožní klenby určena běžcům, jež mají mírnou až střední pronaci nášlapu.

Běžcům s extrémní pronací, tedy došlapujícím zejména na vnitřní hranu chodidla, je určena obuv s kontrolou pronace. Boty běžci poskytují dostatečnou a potřebnou oporu svoji tuhostí i vahou. Tento typ obuvi je vhodný také pro osoby s plochýma nohama, kteří uvítají odolnost těchto bot.

aktualni

Terénní obuv

Terénní běžecké boty jsou uzpůsobeny na použití na nerovných či nezpevněných plochách, jako jsou lesní a polní cesty, na kterých se navíc kromě nerovností dá očekávat i výskyt jiných předmětů, např. kamení, klestí apod., které by mohly při špatném nášlapu způsobit i zranění. Boty jsou oproti předchozímu typu podstatně odolnější, vyráběny z houževnatějších materiálů, často s nepromokavou úpravou. Vyznačují se také tvrdší podrážkou. Z těchto důvodů jsou však boty některými považovány za méně pohodlné, některé modely mohou mít díky odolnosti a nepromokavosti dokonce horší prodyšnost.

Závodní obuv

Pokud patříte k již zkušeným běžcům, se zaměřením na výkonnost a závody, pak je pro vás určena závodní obuv. Je lehká, díky aerodynamickým tvarům má nižší odpor vzduchu. Tyto vlastnosti jsou však na úkor pohodlnosti, opoře chodidla a kotníku i tlumivosti. Takováto obuv tedy není vhodná pro začátečníky, nedoporučili bychom ji ani běžcům s pronací či supinací došlapu.