Běhat přes špičku nebo patu?

Pro běžce, kteří se touto otázkou nikdy nezabývali, musíme podotknout, že to není pouze otázka energetické náročnosti běhu, ale také otázka dopadu běžeckého stylu na naše zdraví. Ze sportovní lékařské praxe víme, že se řada běžců, kteří přešli z běhu přes patu na běh přes špičku, zbavila různých zdravotních obtíží.

Běžíte-li stylem s dopadem na patu, působí na vaši nohu, všechny klouby v ní a páteř větší nárazy. Následkem je častější poškození „dílů“ tohoto pohybového aparátu i přilehlých částí jako svalů a jejich úponů. Současně přetěžujete holenní sval tím, že před dopadem nohy musíte zvedat špičku chodidla nahoru, to se projevuje bolestmi na přední a zevní části bérce. Nešvarem zvláště začínajících běžců je také velké předsouvání nohy před tělo, tím nejen brzdí svůj pohyb vpřed, ale vystavují své tělo dalšímu „zbytečnému“ náporu.

Běžecký stylu s dopadem na špičku chodidla tyto obtíže zcela vylučuje, protože jejich příčiny zde nejsou přítomny a bonusem zde je posilování podélné nožní klenby. Musíme však být objektivní a zmínit, že zde naše nohy zastávají funkci kvalitní tlumivé běžecké obuvi. Rázy tlumíme především v kotníku a namáháme chodidlové vazy, trojhlavý lýtkový sval, Achillovu šlachu a její úpon na patní kost. Zatěžujeme také nártní kosti a klouby a v nerovném terénu zvyšujeme riziko podvrtnutí hlezenního kloubu.

aktualni

Drtivá většina aktivních běžců běhá krátké tratě, cca do 800 metrů přes špičku a vytrvalostní běhy přes patu. Já sám jsem přes špičku zkusil začít běhat až při dlouhodobé bolesti zevního kotníku a bérce, po desetiletém běhání přes patu v nekvalitních a netlumivých běžeckých botách.

Postupně jsem během dvou let přešel na dopad na přední část nohy a v pohodě to zvládám i na desetikilometrové trati. Za dva roky jsem si na to zvykl a tento běžecký styl je mi dokonce příjemnější. Od desátého kilometru mi však dojdou síly a přecházím na dopad přes patu. V nerovném terénu, abych neriskoval podvrtnutí kotníku, našlapuji na celé chodidlo a při sběhu z kopce to pochopitelně přes špičku také nejde.

Můj obojetný běžecký styl zřejmě zvládám díky mé sprinterské minulosti a jsem za to rád. Pokud to budete někdo také zkoušet, postupujte pomalu, po krátkých úsecích a postupně přidávejte. Na tyto zkušební úseky volte běžeckou obuv s nízkou patou, nebudete muset před dopadem propínat špičky zbytečně moc.