Běh kloubům prospívá

Jako bych zase slyšel dobré rady od skalních neběžců. „Co na to tvoje kyčle, kolena a kotníky? Však uvidíme za pár let. Zlikviduješ celé tělo a na stáří se ani nehneš.“ Dnes už naštěstí lékařské výzkumy potvrzují pravý opak. Jestli v důchodovém věku budeme o berli, nebo čiperové, závisí na našem přístupu.

Tkáň chrupavek je ve skutečnosti běháním posilována, avšak pověra, která byla empiricky vyvrácena už před mnoha lety, že běh klouby poškozuje a ničí, přetrvává dodnes. Zkrátka to, že by běháním docházelo k opotřebování kloubů a artróze, není pravda. Dokládá to například dvacetiletý americký univerzitní výzkum, kdy sledovali stav tisícovky dobrovolníků a srovnávali stav kloubů aktivních běžců a „neaktivních“ neběžců. Výsledek už nás dnes nepřekvapuje. Neaktivní lidé trpí artrózou více než dvakrát častěji než běžci.

aktualni

Vysvětlení, proč jsou chrupavky díky pravidelnému běhání naopak zdravější, je jednoduché. Při běhu, respektive při dopadu chodidla na podklad dochází v kyčli, koleni i kotníku, ke stlačení chrupavčitých tkání a posléze k jejich rozpínání. Fungují vlastně jako takové malé tlumiče. Tímto „pumpováním“ se do tkáně dostává více kyslíku a látková výměna probíhá snadněji. Tento proces udrží chrupavku déle zdravější. Naopak nepoužívaná chrupavka není tak dobře „obhospodařována“ a pomalu se potácí do věčných lovišť. Lidské tělo zkrátka nebylo postaveno na to, aby nic nedělalo, ale právě naopak.

Závěrem musíme upozornit na fakt, že běžci našlapující na patu nebo střed chodidla musí velké rázy tlumit kvalitní běžeckou obuví a popsaná studie nezohledňuje jedince s genetickou poruchou. Běh vaše klouby může negativně ovlivnit při nadváze, pokud tedy chcete začít běhat pro shození pár kil, pořiďte si vysoce tlumící běžecké boty (Mizuno Wave Prophecy nebo Creation) a první kila shoďte spíše rychlou chůzí.